Manisa Haberleri

SİİRT’TE İLK DEFA KUNDURACI GÖĞSÜ AMELİYATI YAPILDI

Haber 04.05.2013 11:04 Cumartesi
Siirt'te bir ilk gerçekleştirilerek halk arasında kunduracı göğsü olarak bilinen pektus ekskavatus, ravitch tekniği uygulanarak ameliyat edilmeye başlandı.
Siirt Devlet Hastanesi'nde Yücel Göknar adlı askerin göğsünde oluşan derin bir çukur yaklaşık 6 saat süren başarılı bir operasyonla giderildi. Siirt Devlet Hastanesi Göğüs Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sedat Güneş, ravitch tekniğiyle uygulanan ameliyatın, Türkiye'de bulunan 57 üniversite hastanesinin ancak 30’unda gerçekleştirilebildiğini ifade etti. Dr. Güneş, “Hastada halk arasında kunduracı göğsü diye bilinen, göğüs kafesinin içeri doğru çökmesi şeklinde görülen bir hastalık saptandı. Bunun tedavisi olarak önceden açık cerrahi yöntemle orta hattın kesilmesiyle bir operasyon gerçekleştiriyorduk. Bu, son derece kontrollü, hastanın hareketlerini uzun süre kısıtlayan bir yöntemdir. Hastamızın kemik yapısı sert olduğundan ravitch yöntemiyle yaptığımız operasyonda, göğüs kafesi çukur bulunduğundan 300 sisi bir sıvı taşıyabiliyordu, steryumu çöküktü, bunu açarak göğüs kafesine platin yerleştirdik. Bu ameliyat büyük merkezlerde yapılabilen ve normal şartlarda ‘multidisipliner’ dediğimiz kardiyoloji uzmanına, göğüs hastalıkları uzmanına ve anestezi uzmanına danışılarak bu noktada ciddi yardımlarını alıyoruz. Kullanılacak malzemenin temin edilmesini de öngörüyoruz. Türkiye’nin önemli üniversite hastanelerinde ancak yapılabilen bu büyüklükte bir ameliyat Siirt’te ilk kez yapıldı. Yaklaşık 6 saat süren bir operasyon sonunda hasta 24 saat sonra ayağa kalkarak yürüdü” dedi.
Hasta Yücel Göknar, hastalığının zor denecek kadar kolay geçtiğini ifade etti. Göknar, “Salı günü ameliyat oldum, çarşamba günü de ayağa kalkarak yürüdüm, kunduracı göğsü olarak bilinen bu hastalıkla nefes alıp vermekte zorlanıyordum, en ufak bir yürümede tıkanıklık yaşıyor ve bayılacak gibi oluyordum. Ameliyat olmak için büyükşehirlerdeki hastaneler önerildi, ancak Siirt Devlet Hastanesi’nde iyi bir göğüs cerrahi uzmanı olduğunu öğrendim, neticesinde yapılan başarılı ameliyatla rahatsızlığımdan kurtuldum. Küçük bir ağrı dışında kendini çok iyi hissediyor ve nefes alıp vermekte zorlanmıyorum. Doktora çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.