Manisa Haberleri

OSMANİYE’DE İÇERİĞİ BOZUK 3 TON KİMYEVİ GÜBRE İMHA EDİLDİ

Haber 04.05.2013 12:16 Cumartesi
Osmaniye’de içeriği bozuk 3 ton kimyevi gübre imha edildi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, bakanlığın faaliyetleri çerçevesinde ülke çapında faaliyet gösteren tarımsal amaçlı her türlü gübrenin satış yerlerinde denetimler gerçekleştirildiğini kaydederek "İl Müdürlüklerimizde görev yapan denetçiler tarafından yapılan denetimlerde ürünlerden numune alınarak analize gönderilmekte, çıkan sonuçların olumsuz olması durumunda ise toplatma kararı alınarak imha işlemi gerçekleştirilmektedir “ dedi.
Bu çalışmaların Kimyevi ve Organik Gübrelerin Piyasa Denetimi Hakkındaki 2002/1 Sayılı Genelge gereği yürütülmekte olduğunu ifade eden Sağlam; “Müdürlüğümüz Kimyevi ve Organik Gübre Denetçileri tarafından yapılan rutin denetimlerde bir bayiden analize gönderilmek üzere kimyevi gübre numunesi alınmıştır. Alınan numunelerden birinin analiz sonucunun üretim izninde ve etikette belirtilen içerik miktarlarının altında çıkması üzerine 3 ton kimyevi gübre 2002/1 sayılı genelgenin ilgili maddesi gereği Osmaniye Belediyesi çöp döküm alanında imha edilmiştir. Aynı zamanda Bakanlığımız kanalıyla yurt genelinde bu partide üretilen gübrelerin toplatılarak imha edilmesi için çalışma başlatılmıştır” diye konuştu.
Bu arada uyarıda da bulunan Sağlam, “Vatandaşlarımızın gübre alırken etiket bilgilerini iyi okumaları, son tüketim tarihine ve ruhsatlı üretilip üretilmediğine dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca gübreleme öncesinde mutlaka toprak analizi yaptırılması ve analiz sonucuna göre yapılan tavsiyeye uygun gübreleme yapılması konusuna dikkat edilmesi, toprağın korunması sayesinde sürdürülebilir tarım yapılabilmesi için ve gelecek nesillerin sağlıklı gıdalarla buluşabilmesi için önem taşımaktadır” şeklinde konuştu.