Manisa Haberleri

ALMAN KONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE TÜRKLERE YÖNELİK SALDIRILAR KINANDI

Haber 04.05.2013 13:06 Cumartesi
Avrupa’daki Türklere Destek Platformu, Alman Konsolosluğu önünde yaptıkları eylemde, Türklere yönelik şiddet olaylarının artmasını kınadı.
Almanya’da Türk vatandaşlarını hedef alan cinayetleri kınamak, saldırılara "dur" demek için toplanan platform üyeleri; Türkçe, Almanca, İngilizce olarak üzerinde, "Almanya Derin Devleti ile Yüzleşmeli, Neo-Nazi cinayetleri Almanya’nın ayıbıdır" yazan dövizler açtı.
Grup adına basın açıklaması yapan platform üyesi Mahmut Çelik, insan hakları konusunda dünyaya ders vermek için birbirleriyle yarışan ülkelerin cinayetlere sessiz kaldığını ifade ederek, "Buna karşılık bizim medeniyetimiz insanı yaşat ki devlet yaşasın felsefesini kendisine düstur edinmiş, bünyesinde barınan halkların bugünlere dek kendi öz varlıklarını koruyarak gelebilmesinde tüm dünyaya örnek olmuştur. Farklı kimliği, farklı görünüşü, farklı dini ve düşünce yapısı sebebiyle hiç kimse toplum dışına itilemez, yaşam faaliyeti kısıtlanamaz ve en önemlisi yaşama hakkı elinden alınamaz’’ dedi.
Avrupa Birliğinin kurucu ülkesi olan ve bir hukuk devleti olmakla övünen Almanya’nın yaşanan bu cinayetler karşısındaki tavrını yetersiz bulduklarını söyleyen Çelik, "Almanya’nın dünya kamuoyu nezdinde acze düştüğünü hatırlatmak istiyoruz. Yetkililerin her cinayetin, her terör olayının ardından yaptıkları açıklamalar ve takındıkları tavırlar ne bizleri ne de Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızı rahatlatmaktadır; aksine tedirginliğimizin had safhaya ulaşmasına sebebiyet vermektedir. 2000 yılından itibaren artan saldırıları manidar bulmaktayız" dedi.
Grup, basın açıklaması ardından sessizce dağıldı