Manisa Haberleri

ÖĞRENCİLERİN ’SATRANÇ’ SINAVI

Haber 04.05.2013 13:43 Cumartesi
Türkiye genelinde düzenlenen 'Altın Şah Satranç Turnuvası'na 7-14 yaş arası toplam 2 bin 200 ilköğretim öğrencisi katıldı. Her ilden sporcunun yarıştığı turnuvada, öğrenciler rakiplerini mat etmek için büyük uğraş verdi.
Hayat Eğitim Kurumları tarafından her yıl düzenlenen 'Altın Şah Satranç Turnuvası'nın 11.'si Makro'nun ana ve Unilever'in altın sponsorluğunda, 4-5 Mayıs tarihlerinde Ankara Arena Spor Salonu'nda gerçekleştiriliyor. Türkiye geneli Altın Şah Satranç Turnuvası, kategorisinde Türkiye'nin en büyük katılımının gerçekleştiği, en uzun soluklu ve en çok ödülün verildiği turnuva olma özelliği taşıyor. Genel kategorisinin alt kategorileri, 6-9 Yaş, 10-11 Yaş, 12-14 Yaş ve Açık Kategori olarak belirlendi. Kızlar kategorisinde ise, 6-9 Yaş, 10-14 Yaş ve Açık Kategori adlı alt kategoriler bulunuyor.
Hayat Eğitim Merkezleri Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Songör, "Bu turnuvaya, 11 yıl önce 150 sporcunun katılımıyla başladık. Bugün 2 bin 200 sporcu katılıyor. Türkiye her ilinden katılan sporcularımız var" dedi. Santranç sporunun Türkiye'de hakettiği değeri görmediğine işaret eden Songör, satrancın önemli bir spor olmasından hareketle satranç dersini eğitim kurumlarındaki müfredatlarına koyduklarına dikkati çekti.
7 yaşından beri satranç oynadığını belirten Ekin Taş, "Turnuvalara babam götürüyor. Sıkı bir rakibim vardı ama kaybetti. Yarım saattir düşünüyor" dedi.
Turnuvada, kızlarda 3 ve genelde 4 olmak üzere 7 ayrı kategoride yapılacak yarışmalar sonucunda yüzlerce sporcuya, iPad, laptop, tablet, yarım ve çeyrek altının da aralarında bulunduğu yüzlerce sürpriz hediye verilecek.