Manisa Haberleri

BURSA KENT KONSEYİ GENÇLİK MECLİSİ KOCAELİLİ GENÇLERİ AĞIRLADI

Haber 04.05.2013 15:03 Cumartesi
Bursa Kent Konseyi (BKK) Gençlik Meclisi, Kocaeli Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyelerini ağırladı.
BKK Koza Salonu’ndaki tanışma toplantısına Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala, BKK Gençlik Meclisi Başkanı Yasin Taşkum, Kocaeli Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Deniz ve gençlik meclislerinin üyeleri katıldı. Pala, kent konseylerinin, Türkiye’nin ilerlemesi ve demokrasinin gelişmesi için gerekli argümanlardan birisi olduğunu belirten Pala, gönüllülük esasıyla çalışan kent konseylerinin şehirdeki tüm toplumsal kuruluşları içine aldığını ifade etti. Hiçbir derneğin ve kurumun amiri olmayan kent konseylerinin bir çatı ve organizasyon kuruluşu olduğunu hatırlatan Pala, “Bursa Kent Konseyi, Türkiye’ye model olacak şekilde çalışıyor. Bünyesindeki 4 Meclis ve 30 Çalışma Grubu yüzlerce gönüllüsüyle aktif bir şekilde çalışıyor. Kent Konseyi olarak hükmü şahsiyet olarak fikir ifade etmiyoruz. Katılımcılarımızın toplantılarda oluşan fikirlerini kamuoyuna ve ilgili idarelere bildiriyoruz. Her dünya görüşüne sahip insan, toplantılarımıza gelip kendini ifade edebiliyor. Çünkü Bursa Kent Konseyi herkese ve her kesime hitap edebiliyor. Gençlerin de aynı torna tezgahından çıkmış gibi tek tip olmalarını istemiyoruz. Farklı görüşleri ve düşünceleri taşımalarını arzuluyoruz. Gençlere belirli bir ideolojiyi dayatmıyoruz, ancak görüşlerini kavga etmeden medenice dile getirmelerini sağlıyoruz” dedi.
BKK Gençlik Meclisi Başkanı Yasin Taşkum ise, Kocaeli Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyelerini Bursa’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi. Türkiye’de gençlik meclislerinin artık daha fazla aktivite yaptığını, sosyal ortamlarda daha fazla yer aldığını anlatan Taşkum, 16 yıl önce Yerel Gündem süreciyle kurulan Gençlik Meclisi yapısının 2009 yılından bu yana Kent Konseyi bünyesinde faaliyet gösterdiğini söyledi. Taşkum, “4 yıldır gençlerin yerelden başlayıp ulusal ve uluslararası arenada kendilerini ifade edebilmeleri ve olanaklar yakalayabilmeleri için çalışıyoruz. Faaliyetlerde tamamen gönüllük esasıyla yer alıyoruz. Diğer gençlere örnek olmaya, Bursa’yı her alanda tanıtmaya çabalıyoruz. Bünyemizdeki 6 farklı çalışma grubuyla gençlere faydalı projeler geliştiriyoruz. ‘5 yanlış 1 doğruyu götürür’, ‘Lise temsilcileri buluşması’, ‘Adım adım Bursa’, ‘Damlaya damlaya can olur’, ‘Param yok ama fikrim var’, ‘İşini şansa bırakma kariyer zirvesi’ projeleri gibi gençlere yarar sağlayan çalışmalar yaptık. Bursa’daki gençlerin gelişimlerine katkı sağlayama devam edeceğimiz gibi Kocaeli Kent Konseyi Gençlik Meclisi’yle de ortak projeler geliştirmeyi arzu ediyoruz” diye konuştu.
Konuşmaların ardından BKK Gençlik Meclisi ve Kocaeli Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyeleri, Merinos Parkı’ndaki Bilim Şenliği’ni ve şehirdeki tarihi mekanları gezdi.