Manisa Haberleri

BANDIRMA’DA ŞEKER PİLİÇ İŞÇİLERİNDEN EYLEM

Haber 04.05.2013 18:51 Cumartesi
Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, iflasını isteyen ve mahkeme kararı ile kayyuma devredilen beyaz et sektörünün önde gelen firmalarından Şeker Piliç’te işten çıkarılan işçiler Bandırma Cumhuriyet Meydanı’nda eylem yaptı.
Kıdem ve ihbar tazminatı haklarını alamadan işten çıkarıldıklarını iddia eden bir grup işçi tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasına katılarak işçiler adına açıklama yapan Gıda-İş Balıkesir İl Temsilcisi İzzet Kuvanlıklı, “Şirketimiz 26 Mart 2013 tarihinde 1008 işçiyi son aylığını, ihbar ve kıdem tazminatını ödemeden işten çıkardı. Çoğu arkadaşımız işverenden izinli olduğu halde işverenin mazeretsiz neden göstermesiyle birlikte işsizlik ödeneğini alamadılar. Bizler hiçbir hakkımızı alamadan işimizden çıkartıldık. Bu zorlu ve içinden çıkamadığımız günlerde bir iş bulana kadar bizi rahatlatması için akıttığımız alın terimizin karşılığını istiyoruz. Bu mücadele dolu süreçte tüm emekçi Bandırma halkını yanımızda görmek istiyoruz” dedi.
Şeker Piliç işçilerinin düzenlediği basın açıklaması ve eyleme Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel ve CHP İlçe Başkanı Metin Ok da katıldı. CHP İlçe Başkanı Metin Ok, işçileri temsilen 40 işçinin 7 Mayıs Salı günü Ankara’ya giderek TBMM’den CHP’nin Grup Toplantısı’na katılacaklarını ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştükten sonra ulusal bir TV kanalında sorunlarını anlatacaklarını açıkladı.