Manisa Haberleri

AŞIKLIK GELENEĞİ ’YAŞATILMAK’ İSTENİYOR

Haber 05.05.2013 09:41 Pazar
Çukurova Halk Ozanları Kültür ve Araştırma Derneği, Özel Burç Vural Anadolu ve Fen Lisesi’nde öğretmenlere konser verdi. Halk ozanı Ertuğrul Gazi’nin ezgiler söylediği programda konuşan dernek başkanı Oruç Çakmak, aşıklık geleneğinin yeterince tanınmamasından yakındı.
Aşıklığın Anadolu kültürünün bir geleneği olduğunu söyleyen Burç Okulları Edebiyat Zümre Başkanı Metin Özdemir, "Aşıklık kültürümüzün temel taşıdır. Öğretmen arkadaşlarımıza bu kültürü tanıtmak amacıyla konser verilmesini sağladık. Okul olarak bu kültürün yaşatılmasında kendimizi de sorumlu hissediyoruz. Bu nedenle 10. sınıf öğrencilerine halk edebiyatı dersi veriyoruz" dedi.
İki yıldır dernek başkanlığı yaptığını belirten Çukurova Halk Ozanları Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Oruç Çakmak, "Yaşadığım sıkıntı ve acılar beni bu aşıklık kültürünün içine attı" diye konuştu.
Derneğin maddi sıkıntılarından yakınan Çakmak, kira bedelini ödeyemediklerini, Büyükşehir ile Seyhan, Yüreğir, Çukurova belediyelerine başvurduklarını ama cevap alamadıklarını söyledi. Çakmak, "Belediyeler yeterince destek vermiyor. Büyükşehir Belediye Başkanlığına3 defa davetiye vermeme rağmen hiçbir etkinliğimize katılmadılar" dedi.
Maddi sıkıntılardan dolayı evinin 2. katını dernek ofisi olarak kullandığını söyleyen Çakmak, şunları kaydetti:
"Biz hep almayı değil vermeyi düşündük. Belediye Başkanları ve İl Kültür Müdürlerinin aşıklık geleneğini tanıtmak adına kafa yormaları lazım. Adana’da Tarkan’ın konserine 15-20.000 kişi gidiyor. Ancak bizim yaptığımız konserlere 200 kişi gelmiyor. Aşıklık kültürünün yeterince tanıtımı yapılmıyor. Bilinç oluşturulmuyor. İnsanların bu kültürü daha iyi tanımaları lazım”
Çakmak, halk kültürünün tanıtımı konusunda çaba gösteren Burç Vural Lisesi yönetici ve öğretmenlerini de kutladı.