Manisa Haberleri

2. ATIF YILMAZ KISA FİLM YARIŞMASI’NIN ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Haber 05.05.2013 13:47 Pazar
Forum Mersin Alışveriş Merkezi'nin bu yıl ikincisini düzenlediği Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu. Yarışmanın birincisi, 'Yüksük' isimli kısa filmiyle Enes Yurdaün oldu.
Forum Mersin'in Penguen Prodüksiyon organizasyonu ile gerçekleştirdiği 2. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması'nın ödül töreni, Forum Mersin AVM Atıf Yılmaz Meydanı'nda yapıldı. Törene, Mersin Üniversitesi (MEÜ) İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünsal Yetim, Yarışma Düzenleme Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Hakan Erkılıç, Doç. Dr. Senem Duruel Erkılıç, jüri üyeleri ve genç sinemacılar katıldı. Sunuculuğunu Nefise Karatay'ın yaptığı gecede, ödüller açıklanmadan önce finale kalan 5 kısa filmin tanıtımı gerçekleştirildi.
Ödül töreninde bir konuşma yapan Forum AVM Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürü Murat Telli, Türk sinemasının büyük ustası Atıf Yılmaz'ın ismiyle şereflendirdiği Kısa Film Yarışması'nın bu yıl ikincisini düzenlediklerini söyledi. Türkiye'nin dört yanından her kültürden, her sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel sınıftan gelen yüzlerce kısa filmin zenginlikleri olduğunu belirten Telli, "Tıpkı Atıf Yılmaz sinemasında olduğu gibi bizlere miras bıraktığı hüzünlü, derin, çoğu zaman muhalif, haksızlığın olduğu her yerde söyleyecek bir sözü olan bu sinema dili belli ki, günümüzdeki genç sinemacılara çok önemli bir kılavuz görevi yerine getiriyor. Genç sinemacılar çektikleri bu güzel kısa filmlerle Türk sinemasının gelişimine çok büyük katkılar sağlayacak çok önemli başarılara imza atıyorlar. Geçen yıl büyük bir heyecanla çıktığımız bu yolda Rezan Yeşilbaş'ın 'Sessiz' isimli filminin Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması'nın ilk birincisi olduğunu açıklamamızdan sadece 24 saat sonra Cannes Uluslararası Film Festivali'nde 'En İyi Kısa Film' dalında birincilik ödülünü aldı. Bu yıl da umarım bir filme ve ekibine yine uğurlu geliriz ve uluslararası anlamda o büyük başarılara imza atmasına ufak bir katkımız olur" dedi.
Jüri üyesi Sevilay Demirci de Forum Mersin'e teşekkür ederek, "Atıf ağabey, ruhu çok genç birisiydi. Ben son dönemlerinde onunla sinemacı olarak tanıştım ve çok önemli bir yönetmen. Onun adının böyle bir kısa film yarışmasında anılması çok güzel, çok onu mutlu ederdi. Forum Mersin'den ricam, kısa film sadece festivallerde kalmasın, önümüzdeki yıl televizyoncuları davet etsinler buraya, bu filmler televizyonlarda gösterilsin" ifadelerini kullandı.
MEÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Ünsal Yetim ise Mersin'de ikinci kez kısa film yarışması yapılıyor olmasının çok gurur verici olduğunu kaydederek, şöyle devam etti: "İstiyoruz ki, sinema sanatı yetkinlikle ve gelişkinlikle her adımda gelişsin ve biz üniversite olarak bununla yan yana olalım, onu koklayalım, onun havasını soluyalım. Forum Mersin de bize bu konuda çok katkıda bulunuyor. Umarım önümüzdeki yıl bu kısa film yarışmasını festivale dönüştürürüz."
Konuşmaların ardından yarışmaya katılan 166 eserden ön jüri değerlendirmesiyle belirlenen 20 filmden finale kalan 5 film ve dereceleri açıklandı. 2. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışması'nın birincilik ödülünü 'Yüksük' isimli eseriyle genç yönetmen Enes Yurdaün aldı. Yarışmanın ikincisi ' Evicko' isimli filmiyle Ziya Demirel, üçüncüsü ise 'Pepuk' filmiyle Özkan Küçük oldu. 'Asya' isimli filmiyle Mizgin Müjde Aslan Jüri Özel Ödülü'ne layık görülürken, Forum Alışveriş Merkezleri Özel Ödülü de 'Keramet' isimli filmiyle Ufuk Erden'in oldu. Birinci 6 bin, ikinci 3 bin, üçüncü ise 2 bin TL para ödülü kazanırken, dereceye girenler ödüllerini jüri üyelerinin elinden aldı. Gecede, yarışmanın hazırlanmasında emeği geçen jüri üyeleri ile Penguen Prodüksiyon sahibi Cezmi Yılmaz'a da Prof. Yetim tarafından teşekkür plaketi verildi. Gece, finale kalan 5 kısa filmin gösterimi ile sona erdi.