Manisa Haberleri

BELEDİYE ’İSLAM’DA KADININ ÇALIŞMASI’ KONULU KONFERANS DÜZENLEDİ

Haber 05.05.2013 14:29 Pazar
Malatya Belediyesince düzenlenen konferansta konuşan Prof.Dr. Faruk Beşer, “İstesek de istemesek de bütün toplumlarda bütün dinlerde insanlık düzeyinde kadın erkek eşit ama toplumdaki rolleri bakımından aralarında farklılıklar var” dedi.
Malatya Belediyesi 2013 yılı kültürel etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “İslam’da Kadının Çalışması” konulu konferans Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Faruk Beşer, insanların kadınlar ve erkekler diye iki ayrı kategorilerde yaratıldığını belirterek şöyle konuştu: "İnsanlık düzeyinde ikisi aynıdır. Kadın da erkek de insanlığı oluşturan iki temel parçadır. Allah katında en değerli olanınız en takvalı olanınızdır. Bu kadın olabilir erkekte olabilir. İstesek de istemesek de bütün toplumlarda bütün dinlerde insanlık düzeyinde kadın ve erkek eşit ama toplumdaki rolleri bakımından aralarında farklılıklar vardır. Kur'an-ı Kerim’de Allah derki, erkek kadın gibi kadın da erkek gibi değildir. Kadın kadındır, erkek erkektir. Kim rolünü en iyi oynarsa en iyi olacak olan odur.”
Konferansa Belediye Başkan Yardımcıları Ertan Mumcu, Hasan Atay, İl Müftüsü H. Yusuf Gül, daire müdürleri ile vatandaşlar katıldı.