Manisa Haberleri

CHP MERKEZ İLÇE BAŞKANI BIYIKLI:

Haber 05.05.2013 14:59 Pazar
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu Merkez İlçe Başkanı Muzaffer Bıyıklı, 41 yıl önceki devrimci gençlik hareketinin önderlerinin itibarlarının geri verilmesi gerektiğini söyledi.
Başkan Bıyıklı, yaptığı açıklamada, 41 yıl önce bugün devrimci gençlik hareketinin önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam edildiğini belirterek şöyle konuştu: "yaşamlarına son verildi. O günün koşullarında devletin gençlik hareketine bakışı ve hareketi durdurma yöntemleri; verilen cezaların işlendiği iddia edilen suçların karşılığı olup olmadığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) çoğunluğunun mahkemenin kararını onaylarken ne derece rövanşist duygularla karar verdiği çok tartışılmıştır. Günümüzde hemen hemen herkesin kabul ettiği gerçek, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam cezasını gerektirecek bir suçu işlemedikleridir."
Deniz Gezmiş ve onun kuşağının savaşsız, sömürüsüz bir dünya ve tam bağımsız Türkiye idealleri uğruna ölümü göze alabilecek kadar yürekli gençler olduğunu belirten Bıyıklı, şunları söyledi: "Yirmili yaşların heyecanı ve duygu yoğunluğu ile dünyanın pek çok ülkesindeki yaşıtları gibi yönetenlere kafa tutmaya ve düzeni değiştirmeye kalkmış bu kuşağa karşı devlet ve toplum olarak ne yazık ki hoşgörülü olamadık ve onları anlamaya çalışmak yerine yok etme yoluna gittik. Pek çoğu inceleyen, araştıran, sorgulayan; yurtseverlikleri tartışılmayacak, akıllı ve çalışkan gençlerden oluşan o kuşağın ülkemize verebileceği çok şeyler vardı."
Baskılar, hapisler ve idamlarla bir kuşağın yok edilmiş olduğunu belirten Bıyıklı, sözlerini şöyle tamamladı: "Bundan devlet ve toplum olarak gerekli dersleri çıkardığımız söylenemez. Bugün için yapabileceğimiz, o dönemin bilimsel yöntemlerle yeniden araştırılıp incelenerek toplumsal kazanımlar elde etmeye çalışmak ve iktidarımızın pek sevdiği 'geçmişimizle yüzleşme' adına kendilerine haksızlık yaptığımız gençleri yeniden yargılayarak itibarlarını geri vermektir.”