Manisa Haberleri

FİLİSTİN DEVLET BAŞKANI ABBAS ÇİN’DE

Haber 05.05.2013 16:53 Pazar
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Çin ziyareti dolayısıyla bugün başkent Pekin'e ulaştığı bildirildi.
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, İsrail-Filistin arasındaki görüşmelerde gündeme gelen problemleri konuşmak için çıktığı Çin ziyareti dolayısıyla bugün başkent Pekin'e ulaştığı bildirildi. Abbas, Çin kaynaklı bir haber ajansına yaptığı açıklamada, İsrail'in Filistin ekonomisini zorlayan yaptırımlarından vazgeçmesi için Çin'den İsrail ile aralarındaki yakın ilişkiyi kullanmaları talebinde bulunacağını belirtti. Abbas'ın Salı gününe kadar Çin'de kalacağı ve bu zaman zarfında Ortadoğu'daki problemler üzerine Çinli devlet adamlarıyla birçok toplantı gerçekleştireceği kaydedildi.
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun da bu haftanın ilerleyen günlerinde Çin'e bir ziyaret düzenlemeyi planladığı bildirildi. Netanyahu'nun pazartesi günü finans merkezi Şangay'a ulaşacağı, 2 gün burada kaldıktan sonra Cuma gününe kadar da Pekin'e geçeceği kaydedildi. İsrailli lider Netanyahu ile Çin ziyaretlerinin üst üste geldiği yönündeki soruları yanıtlayan Filistinli lider Mahmud Abbas, 'Çinlilerin ikimizi de dinleyecek olmaları iyi bir imkan' şeklinde konuştu.
Netanyahu'nun ziyaretinin amacının ise daha çok İran'ın nükleer çalışmalarının Çin desteği ile minimize edilmesi amacına dayandığı bildirildi. BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinden biri olan Çin, aynı zamanda İran'ın petrol ticareti yaptığı en büyük hacimli devletlerden biri olmasıyla da dikkat çekiyor. Geleneksel olarak güttüğü politikalar bağlamında genellikle Ortadoğu meselelerinin dışında kalmayı tercih eden Çin'in, son zamanlarda Ortadoğu'da daha fazla aktif rol aldığı göze çarpıyor.