Manisa Haberleri

TÜRKİYE’DEN MAKEDONYA’YA ’OHRİ İNCİSİ’ ALMAYA GİDİYORLAR

Haber 06.05.2013 09:14 Pazartesi
Makedonya'nın sayfiye şehri Ohri, son yıllarda Türkiye’den gelen tatilcilerin büyük ilgisini çekiyor. UNESCO tarafından 1979 yılında, dünya mirası altına alınan Ohri Gölü'nden çıkan bir balığın pullarından elde edilen inciler, Türkiye’den gelenlerin de almadan geçemediği hediyelikler arasında yer alıyor.
Ohri Gölü'nün hemen kıyısında kurulan Ohri şehrinin her yerinde satılan, seyyar tezgahlara kadar bulunan Ohri incilerinin orijinalini yapan sadece iki aile bulunuyor.
Ohri’nin en işlek caddelerinden, Sv. Kliment Ohridski’de bulunan Bianco, Türklerin işlettiği bir yer. Orijinal Ohri incisini üreten iki aileden birine ait iş yerinde şimdi, üçüncü kuşaktan Abeden Abduraman ve erkek kardeşi var. Ünlü incinin sırrı da zaten erkek çocuklar dışında kimseye anlatılmıyor. Ohri incisini üreten ailenin ferdi Abedeb Abduraman, inci hakkında şu bilgiler veriyor: “Ohri incilerinin ham maddesi sedeftir. Onun üzerine bir sıvı sürülür. Bu sıvı Ohri Gölü'nde bulunan bir balığın pullarından elde edilir. Bu balığın ismi paşita. Elde edilen sıvı sedefin üzerine uygulanır. Sonra parlak bir hal alır. Ohri incisi olarak bilinir.
Bu inci, Baltık Gölü civarında yaşayan, 1900’lü yılların başında Ohri’ye yerleşmiş ve Baltık Gölü'ndeki aynı balığın, Ohri Gölü'nde de yaşadığını fark eden bir kişi tarafından yapılmaya başlanmış.
Abduraman, "Ohri'de bu inciyi yapan iki aile var. Biri de biziz. 1940'lı yıllardan itibaren yapıyoruz. Son birkaç yıldır müşteri ağırlığımız Türkiye’den oluyor. Daha önce Yunanistan’dan gelenler çok oluyordu. Pembe, beyaz ve siyah renklerde incilerimiz var. Bir inci kolyesi bir haftada meydana gelir. Ohri dışında şubemiz yoktur" ifadelerini kaydetti.
Ohri’ye İstanbul’dan tatil amaçlı geldiğini söyleyen Rüyam Özcan (59), “Burasının incilerinin meşhur olduğunu duyduk. Gerçekten çok güzel parçalar var. O kadar çok çeşit var ki hangisine karar vermekte zorlandım” derken, Antalya'dan Ohri’ye gelen Okşan Çukurbağlı (61) ise, “İncileri çok beğendim; gelinime ve yeğenime birer tane aldım” dedi.
Tekirdağ’dan Ohri’ye gelen İlhan Mengi de, “Biz senede birkaç kez Ohri’ye geliyoruz. Buraya tur düzenliyoruz. Ohri incilerinin orijinalini üretip satan iki aile var. Bu ailelere ait iş yerlerine gezi gruplarımızı getiriyoruz” diye konuştu.