Manisa Haberleri

KTO’DA İHRACATÇI FİRMALARIN SORUNLARI MASAYA YATIRILACAK

Haber 06.05.2013 12:21 Pazartesi
Konya Ticaret Odası (KTO), ihracatçı firmaların sorunlarını çalıştayda masaya yatıracak.
Konya Ticaret Odası tarafından İhracat Geliştirme Merkezi’nin ilk aşaması olan “Konya İli İhracat Analizi” projesi başlatıldı. Kalkınma Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı işbirliğiyle yürütülen projede Mayıs ayında çalıştay düzenlenecek. 100 ihracatçı firma ile Mayıs ayında yapılacak çalıştayı değerlendiren KTO Başkanı Selçuk Öztürk, “Oda olarak 2023’te 15 milyar dolar hedefini gerçekleştirmek ve ihracatçı firmalarımıza destek olmak amacıyla son iki yılda faaliyetlerimizi bu konuda yoğunlaştırdık. 2011 yılında şehrimizin ihracatla ilgili gerçek verilerini toparlayıp ihracatın yetersizliğini görerek 2012 yılından itibaren programlı bir çalışma yürüttük. Bu çalışma ile başta Konya’nın ihracatta yaşadığı en büyük sorun olan lojistik ve ulaşım konusunda merkezi hükümeti harekete geçirmeye çalışırken, diğer taraftan firmalarımızın yaşadığı pazar sıkıntısı, tanıtım sıkıntısı ve finans sorunlarına çözüm olacak faaliyetler gerçekleştirdik. 2013 yılında kurmayı planladığımız İhracatı Geliştirme Merkezi’nin ilk aşması olan ‘Konya İli İhracat Analizi’ projesi kapsamında ihracatçı firmalarımızın sorunları ve çözüm önerilerini değerlendireceğiz. Kalkınma Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı işbirliği ile düzenleyeceğimiz çalıştay sonuçlarına göre her iki bakanlığımızın da harekete geçireceğiz. Oluşturulan yol haritası ile İhracatı Geliştirme Merkezi’nin faaliyetleri belirlenecek” dedi.
Çalıştayda, 250 ihracatçı firma ile mevcut durum ve sorunları ortaya çıkarmak için yapılan anket çalışmasının sonuçları değerlendirilecek ve ihracat yapan her sektörden seçilecek toplam 100 firma
10’arlı gruplar halinde 10 adet masaya dağıtılacak. Her masanın, KTO tarafından belirlenecek bir moderatörü olacak. Çalıştayda sorun analizi yapılacak ve sorunlar için yerel ve ulusal çözüm yolları belirlenecek. Daha sonra bütün bu sorunların çözüme kavuşması için bir yol haritası ve eylem planı oluşturulacak.