Manisa Haberleri

GİZLİ BELGE VE BİLGİ BULUNDURMA DAVASI

Haber 06.05.2013 13:25 Pazartesi
İzmir’de, ‘Gizli bilgi ve belge bulundurma’ davası sanıklarından çete lideri olmakla suçlanan Bilgin Özkaynak’ın savunmasının ardından avukatı Sevgi Sakarya, aramaların savcı talimatı ile değil hakim kararı ile yapılması gerektiğini hatırlatarak; “Aramalar usulsüz olarak planlı şekilde yapılmıştır. CMK’nın 134’ncü maddesi açıkça ihlal edilmiştir” dedi.
Yargılanmalarına devam edilen 357 sanıklı ‘Gizli bilgi ve belge bulundurma’ davasının sanıklarından çete lideri olmakla suçlanan Bilgin Özkaynak’ın savunmasının ardından söz hakkı alan Avukatı Sevgi Sakarya, müvekkilinin evinde yapılan aramalarda hiçbir suç unsurunun bulunmadığını hatırlattı. Avukat Sakarya, müvekkili Özkaynak’ın ‘talimatla bir kereye mahsus’ olduğunun belirtilmesine rağmen Sapanca’daki evinde iki kere arama yapıldığını açıklayarak; “Neden aynı anda iki tutanağa dayalı iki farklı arama yapılmıştır? Savcılık talimatına göre yapılan aramalarda İzmir’den bir tek Emniyet Amiri Emin Göktaş’ın tek bir aramada imzası bulunmuştur. Emniyet amiri hiç bilmeden, müvekkilimin iki yıldır hiç uğramadığı evinde yapılan aramaya neden gidip imzasını atmıştır? Bu soruyu ben sormazsam tarih sorar? Yapılan aramalar usulsüz şekildedir. CMK’nın 134.’cü maddesi açıkça ihlal edilmiştir. Hakim kararı ile değil savcılık talimatıyla yapılan bir aramadır. Koltuğuna oturur oturmaz ayağının tozu ile arama talimatını vermiş, daha sonra hatasının farkına varmış ve 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nden talimat almıştır. Arama hukuka aykırıdır”
Söz konusu örgütün iki numaralı sanıklarından Narin Korkmaz hakkında değerlendirmede bulunan Avukat Sevgi Sakarya; şunları söyledi: “Narin asker olmak istemiş ama boyu yetmemiş. Öyleki Narin, örgütte albay rütbesinde bulunan kişilere bile talimat veriyormuş. Bu sayede çok sevdiği asker olma hayalinden uzak kalmamış oluyor. Kendisini albaylara bile talimat verip yönlendirmesi konusunda tebrik ediyorum.”
Mahkeme heyeti duruşmaya bir saat ara verdi.