Manisa Haberleri

ÖĞRENCİLERE AŞININ ÖNEMİ ANLATILDI

Haber 06.05.2013 14:42 Pazartesi

Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde, Dünya Aşı Haftası dolayısıyla Sağlık Grup Başkanlığı tarafından ilköğretim öğrencilerine seminer verildi.

\r\n


\r\nSağlık Grup Başkanı Dr. Ali Özer, Yedi Eylül İlköğretim Okulu’nda düzenlenen seminerde, öğrencilere aşının önemini anlattı. Toplumda aşının önemini vurgulamak için “Her şeyin başı sağlık, sağlığın başı aşı” sloganı ile konuya dikkat çekmeye çalıştıklarını ifade eden Özer, şunları kaydetti: “Aşı insan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri ve buna benzer mikroplar için geliştirilmiş biyolojik maddenin adıdır. İnsanları hastalıklardan korumak için sağlam ve risk altıdaki kişilere uygulanır. Vücut bu şekli ile kendisine zarar vermeyen mikrop ya da toksinleri tanır ve onlara karşı bir savunma yöntemi geliştirir. Böylece gerçek mikropla karşılaşıldığında da bu yöntemle savaşır ve kişi hastalığa yakalanmaz.”

\r\n


\r\nÖzer’in sunumunun ardından, Sağlık Grup Başkanlığı’nda görevli ebe ve hemşireler de aşı konusunda öğrencilere bildiler verdi. Etkinliğin sonunda öğrenciler aşının önemini içeren pankartlar açarak fotoğraf çektirdiler.