Manisa Haberleri

AYVALIK’TAKİ MAHALLEDE 50 YILDIR BU ÇORBA KAYNIYOR

Haber 06.05.2013 16:34 Pazartesi
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde mahalle sakinleri, hıdırellez çorbası geleneğini 50 yıldır sürdürüyorlar.
Altınova Merkez Mahallesi Dedebaşı’nda oturanlar her yıl olduğu gibi bu yılda hıdırellez nedeniyle ‘Muharrem Dede’ kabri başında çorba kaynatıp lokma dökerek halka dağıttılar,
Daha önceleri mahallenin büyükleri tarafından düzenlenen bu hayırı son kez düzenlediklerini belirten Süreyya Kuzu ve Naime Gür isimli hanımlar, “Hıdırellez bolluk berekettir. Bu geleneğimizi 50 yıldır düzenliyoruz. Bu işi artık kızlarımıza ve mahallenin gençlerine bırakıyoruz. Bu yıl bizim için son etkinliğimiz. Yani jübile ile ayrılıyoruz. Gelecek yıl gençlerimizi izleyeceğiz’’diye konuştular.
Tüm mahalle halkı ise hazırlıklarını şu şekilde anlattılar: ” Büyüklerimizin öncülüğünde birlikte aldığımız tavuk ve nohutları hazırlıyoruz. Yufkalar kesilerek et suyu ve tavukla birlikte nohut gece boyu kaynatılıyor. Hazır olduğunda ise eline tenceresini kapıp gelen komşularımıza ikram ediyoruz. Çorbayı tamamlayan ise nanedir. Kabir başındaki lokma hayırında ise sofra kuruyoruz. Kadınlar evlerinden getirdikleri yeşil ve siyah zeytin, peynir, tahin pekmez, bal, reçel ve lokmayı gelenlere ikram ediyoruz” şeklinde konuştular. Mahallelinin hayırına katılan Altınova Belediye Başkanı Asım Sürer ise geleneğin 50 yıldır yaşatıldığını belirtti.