Manisa Haberleri

DOĞUŞTAN KONUŞMA VE DUYMA ENGELLİ EŞİ İLE YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR

Haber 06.05.2013 17:27 Pazartesi
Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde doğuştan duyma ve konuşma engelli eşi ile zor şartlarda yaşam mücadelesi veren Laçhın Yaman (38) kendisine uzanacak bir yardım eli bekliyor.
Alaplı ilçesinde ikamet eden Laçhın Yaman, doğuştan duyma ve konuşma engelli eşi Mehmet Yaman’ın (39) yüzde 68 raporlu olduğunu bunun yanı sıra astım, şeker, tansiyon, kalp damarlarında tıkanma ve beyninde de kist olduğunu söyledi.
Eşi ve çocuğunun ihtiyacını karşılamakta zorluk çektiğini belirten Yaman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Nimet Çubukçu’dan destek beklediğini belirtti.
Eşi için 4 sene bakım maaşı aldığını ve bunun kesildiğini kendilerine eşinin ı kendi kendine bakabilir durumda olduğuna yönelik yazı gönderildiğini öne süren Yaman, “Ben eşimin yüzde 65 engelli raporu ile bakım maaşı alıyordum. 4 sene almış olduğum bakım maaşının ardından evime geldiler ve yenilenmesini istediler. Çünkü eşimin engelinin yanı sıra tansiyon, şeker ve astım hastalıkları çıkmıştı. Bu raporun yenilenerek bu hastalıklarında rapora eklenmesi gerektiğini belirttiler. Bende Kdz. Ereğli Devlet Hastanesine başvurdum. Burada eşimin raporu yüzde 65 ağırlıklı olan raporu yüzde 54’e düştü. Bunun üzerine Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğüne başvurdum ve raporun yeniden düzenlenmesini istedim. Beni BÜE Araştırma Hastanesine gönderdiler. Burada eşimin bilinmeyen başka hastalıkları da çıktı, kalp damarlarında tıkanıklık ve beyninde kist çıktı. Eşimin acil olarak tedavi edilmesi gerektiğini söylediler ama raporu yüzde 68 yazarak yine hayır verdiler. Bunun la yetinmedim Atatürk Devlet Hastanesine götürdüm burada yüzde 68 rapor verildi bana yine hayır denildi” dedi.
Eşi ve çocuğu ile zor şartlarda yaşam sürdürdüklerini iddia eden Yaman, “Benim eşim konuşma ve duyma engelli, şeker, tansiyon, astım, kalp damarları tıkalı, beyninde kist var. Ayrıca mental reaksiyonu var yani anlama zorluğu var. Aile olarak durumumuz iyi değil, ben bu konuda eşim için bakım maaşı verilmesini istiyorum. Ben durumumu BİMER’e yazdım, ama buradan gelen yazıda eşimin sağlıklı olduğu yazıldı, ama evime gelip inceleme olmadı. Rapor için evime gelip araştırma olmadı. Ben bu yazıların üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Nimet Çubukçu’dan destek bekliyorum. Bir oğlum var okula gidiyor. Onun masraflarını karşılayamıyorum. Eşim hem engelli hem de hasta kendisine bakamıyor. Çalışmak istesem ona kim bakacak, zaten çalışmam da zor kendimde hastayım ama kendi hastalığımı bir kenara bıraktım eşim ve çocuğum için destek istiyorum. Bu konuda Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Nimet Çubukçu’dan destek bekliyorum. Zira eşimin hastalığını kimseye inandıramıyorum. Evime gelerek inceleme yapsınlar, eşimin durumunu bizzat gelerek görsünler. Zira çok zor durumdayım, bana yardımcı olsunlar" diye konuştu.