Manisa Haberleri

NKÜ EKOLOJİ 2013 SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Haber 06.05.2013 18:29 Pazartesi
Her yıl düzenlenen ve bu yıl 4.`sü yapılan ''Ekoloji 2013'' sempozyumu, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Sempozyumun açılış törenine, NKÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, Tekirdağ İl Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, NKÜ Rektör Yardımcıları, öğretim görevlileri, Türkiye’nin farklı üniversitelerinden öğretim görevlileri ile öğrenciler katıldı.
NKÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Temel Gençtan, Ekoloji Sempozyumu Düzenleme Kurulu adına açılış töreninde yaptığı konuşmada artan nüfus ve yaşam standartlarının yükselmesinin tarım, toprak ve su gibi alanlarda yol açtığı tehlikelere değindi. Prof. Dr. Gençtan: “Günümüzde nüfus ve tüketim olgusu tahmin edilemeyecek hızla artmaktadır. Hızla artan tüketimin karşılanması için doğal kaynakların tüketimi artmaktadır. Dünyadaki bu kötü gidişi durdurmak için ülkeler, çıkarlarını göz ardı ederek, bir takım çalışmalar gerçekleştirmektedirler” dedi.
Sempozyumun açılış töreninde konuşan NKÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ise ekolojinin önemine dikkat çekerek: “Ekoloji genel anlamıyla canlıların çevresi ile olan ilişkilerini inceleyen bilim dalı olarak tanımlanırken, son yıllarda artan çevre sorunlarıyla birlikte kapsamı değişmiş, sağlıklı yaşam koşullarını inceleyen bilim dalına dönmüştür” dedi. Rektör Prof. Dr. Osman Şimşek sözlerini, “Dünyada nüfus hızla artmaktadır. Buna bağlı olarak tüketim de ileri boyutlara ulaşmıştır. Teknolojik gelişmelerle birlikte dünyadaki sorunlar ciddi boyutlara ulaşmıştır. Böyle çalışmalar ile çevre sorunları alanında farkındalık yaratılmalı, çevre dostu teknolojiler geliştirilmeli” şeklinde tamamladı.
Sempozyumda konuşan İstanbul Orman Bölge Müdür Yardımcısı Şahin Aybal, 4 ili bünyesinde bulunduran bölgenin orman varlığı, biyolojik çeşitliliğ ve ağaç çeşitlerini anlattı. Aybal, Bölge Müdürlüğünün ekolojik çeşitliliğe katkısını dile getirirken, ormanları tehdit eden tehlikelere karşı geliştirilen projelerden bahsetti.
Açılış töreninin ardından sempozyumda emeği geçenlere teşekkür plaketi takdim edildi.