Manisa Haberleri

YUNUS EMRE KÜLTÜR VE SANAT HAFTASI KUTLAMA PROGRAMI İLGİ GÖRDÜ

Haber 06.05.2013 18:35 Pazartesi
Tekirdağ’ın Malkara Belediyesi ve Tasavvuf Vakfı Trakya Bölge Temsilciliği Mevlana-Der’in ortaklaşa düzenlemiş oldukları Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası kutlama programı Malkara halkı tarafından büyük ilgi gördü.
Kültür Sarayı sinema ve konferansa salonunda yapılan kutlama programına Belediye Başkanı Birol Kaya, İlçe Emniyet Müdürü Behçet Alkan, AK Parti Eski Milletvekili Necip Taylan, İlçe Müftüsü Ali Gülbağcı, Belediye Başkan Yardımcıları Nermin Tuna ve Hasan Eğilmez, Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Fethi Özver, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Remzi Barış, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Turan Ayan ve vatandaşlar katıldı.
Katılımın yoğun olduğu program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. İlk olarak Belediye Başkanı Birol Kaya yaptığı açılış konuşmasında, Yunus Emre'nin duygu ve düşünce âlemini hazırlayan kültürün kaynağında İslam tasavvufu olduğunu vurguladı.
Belediye Başkanı Birol Kaya’dan sonra kürsüde söz olan Tasavvuf Üstadı Mustafa Özbağ yaptığı konuşmasında “Yunus'un bilgi ve düşünce âleminde, Onun yaratılış, varlık, yokluk, aşk ve Allah hakkında duygulu ve hummalı zihin yoruşları vardır ki aynı irfan kaynağından beslenir. Yunus, insan olan herkese karşı; fakir, zengin, Hristiyan ve Müslüman ayrımı yapmayan, engin sevgiyle bağlıdır. O'ndaki insan sevgisi, insan ‘da Allah'tan bir parça, bir cevher bulunduğu inancındandır” dedi.
Program, Çanakkale On sekiz Mart Üniversitesi Tasavvuf Topluluğu Türk Tasavvuf Musikisi Korosu eşliğinde semazenlerin birbirinden güzel sema gösterileriyle sona erdi.