Manisa Haberleri

KIRIKKALE’DE OKUL KANTİN İŞLETMECİLERİNE HİJYEN EĞİTİMİ VERİLDİ

Haber 06.05.2013 19:41 Pazartesi
Kırıkkale'deki eğitim kurumlarında kantincilik yapan girişimcilere kişisel hijyen kuralları ve gıda hijyeni konularında eğitim verildi.
Eğitimde katılımcılara gıda mevzuatı, gıda güvenilirliği, hijyen gereklilikleri ve kuralları ile işletmeye özgü gıdalarda oluşabilecek tehlikeler, gıdanın uygun şartlarda işlenmesi, depolanması, sıcaklık kontrolünün önemi ve diğer hijyen konularına dair çeşitli bilgiler aktarıldı.
Kırıkkale Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Kırbaş yaptığı açıklamada "Avrupa Birliği müzakerelerinde açılan fasıllardan biri de gıda güvenliği ve hijyen faslıdır. Bu müzakere süreci içinde gıda mevzuatlarımızda bir takım değişiklikler olmuştur. Bu çerçevede çıkarılan önemli düzenlemelerden biri de 5 Şubat 2013 tarih ve 28550 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği" dir. Bu yönetmelik ile geleceğimiz olan çocuklarımızın daha hijyenik koşullarda güvenilir gıdaya ulaşması amaçlanmıştır" şeklinde konuştu.
İl Müdürü Kırbaş, bu tür eğitim programlarının ay sonuna kadar devam edeceğini ve ilçelerde de aynı eğitimlerin verileceğini sözlerine ekledi.