Manisa Haberleri

TÜRKİYE İLE CİBUTİ ARASINDA EĞİTİM ALANINDA PROTOKOL İMZALANDI

Haber 06.05.2013 20:48 Pazartesi
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türkiye ile Cibuti arasındaki ilişkilerin sorunsuz ilerlediğini belirterek, bu ilişkilerin eğitim alanında da gelişeceğine inandığını söyledi.
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Cibuti Yüksek Öğretim ve Araştırma Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan burs teatisi imza törenine katıldı. Bakanlık binasında yapılan törende konuşan Bakan Avcı, iki ülke arasındaki ilişkilerin sorunsuz ilerlediğini belirterek, bu ilişkilerin eğitim alanında da gelişeceğine inandığını dile getirdi. Türkiye ile Cibuti arasında pek çok alanda anlaşma yapıldığını vurgulayan Avcı, “İki ülke arasında kültür, bilim, basın yayın ve gençlik alanlarındaki anlaşma 3 Mart 2004’te; eğitim alanındaki anlaşma ise 16 Ocak 2009 tarihinde imzalandı” diye konuştu.
Avcı, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından Cibuti hükümetine verilen kontenjanlar dahilinde 2012-2013 eğitim öğretim yılında 34 lisans, 2 yüksek lisans ve 1 doktora bursu olmak üzere toplam 37 burs tahsisinin bulunduğunu ifade ederek, daha önce tahsis edilen burslar kapsamında ise 38 lisans ve 4 doktora olmak üzere toplam 42 Cibutili öğrencinin Türkiye’de öğrenim gördüğünü kaydetti.
Bakan Avcı’nın konuşmasının ardından taraflar arasında protokol imzalandı.