Manisa Haberleri

İZÜ’DE ÇOCUK İSTİSMARINI ÖNLEME EĞİTİMİ

Haber 07.05.2013 08:50 Salı
İzmir Üniversitesi’nde (İZÜ) “Çocuk Korumada Kanıta Dayalı Süreçler” eğitimi veren Stephen Pizzey, çocuk istismarı ve ihmalinde ailenin güçlü ve zayıf yönleri ile refah durumunun önemine dikkat çekti.
İzmir’de görev yapan rehber öğretmenler, sosyal hizmetler uzmanları, psikologlar, polis çocuk birimi görevlileri, öğretim üyeleri ve öğrenciler, İZÜ'de verilen “Çocuk Korumada Kanıta Dayalı Süreçler” eğitiminde bir araya geldi. Eğitimde, Birleşik Krallık’ta meslek uzmanlarına eğitim sunan “Çocuk ve Aile Eğitimi” kuruluşunda görev yapan Stephen Pizzey, istismar ve ihmal vakalarını belirlemede kullandıkları modeli tanıttı. İzmir Üniversitesi Psikoloji Bölümü tarafından düzenlenen etkinlik, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sezen Zeytinoğlu’nun konuşması ile başladı. Ulaşılabilirlikleri sınırlı olmakla birlikte girişilen yeni hizmetleri örnekleyerek konuşmasına başlayan Zeytinoğlu, Türkiye’de çocuk koruma politikalarında meydana gelen değişmeleri anlattı.
İLK FARK EDEBİLECEK OLANLAR ÖĞRETMENLER VE SAĞLIK ÇALIŞANLARI
Çocukların sağlıklı gelişebilmelerinde birçok bakanlığın yanı sıra yerel yönetimlere, üniversitelere ve hükümet dışı kuruluşlara önemli görevler düştüğünü vurgulayan Zeytinoğlu, “Çocuklarla en yakın teması olan mesleklerde çalışanlar olarak öğretmenlerin ve birinci basamak sağlık görevlilerinin, istismar ve ihmali erken fark edebilmek için bilgilendirilmeye ihtiyaçları var” dedi.
Çocukların istismar ve ihmale uğramasını baştan önlemenin ise aile refahının artmasıyla ve çocuklarını daha iyi yetiştirebilmeleri için ailelere eğitim ve destek hizmetleri sunulmasıyla ilgili olduğunu belirten Zeytinoğlu, bu çerçevede İzmir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nde (İZMİRSEM), Aile Danışmanlığı Eğitimi Sertifika Programı başlayacağını söyledi.
İstismar ve ihmal vakalarını belirlemede kullandıkları modeli tanıtan Stephen Pizzey, çocuğa ve aileye en uygun hizmetleri sunabilmek için bu modelde yer alan bütün boyutları değerlendirmek gerektiğini belirtti. Pizzey, “Bir üçgen şeklinde olan modelde üçgenin bir kenarında ‘çocuğun ihtiyaçları’, diğer kenarında ‘ailenin güçlü ve zayıf yönleri’, üçüncü kenarında ise ‘aile refahı için temel oluşturan çevre olanakları ve hizmetleri’ yer alıyor” dedi.
Çocuğu ve aileyi değerlendirmek için kullandıkları bilimselliği kanıtlanmış bazı araçları tanıtan Pizzey, sembolik vaka görüşmelerine ilişkin video klipleri ile sunumunu desteklerken eğitim, katılımcıların soru ve katkıları ile zenginleşti.