Manisa Haberleri

KİAD ÜYELERİ, BOSNA HERSEK’E GİTTİ

Haber 07.05.2013 12:28 Salı
Kastamonu İş Adamları Derneği (KİAD) tarafından Bosna Hersek’e 4 günlük gezi düzenlendi. Gezide, hem ticari ilişkiler hem de dostluk ilişkileri geliştirilmesi planlanıyor. Ayrıca Osmanlı’nın izlerini taşıyan ülkedeki tarihi miraslarda KİAD üyeleri tarafından yerinde görülecek.
KİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bilgehan Çapraz, ecdat yadigarı bölgelerin yatırıma muhtaç olduğunu belirterek, “Bosna-Hersek gibi bir ülkenin tarihi güzelliklerinin yanında savaş izlerinin bulunması geziye katılan herkesi çok etkiledi. Çok kültürlülüğün önemini bir kere daha anladık. Kardeşçe yaşamanın değerini, bu kardeşliğin kaybolmasının nelere mal olduğunu gördük” dedi.
Osmanlı’nın izlerini, özellikle Fatih Sultan Mehmet’in hatırasını görmenin kendilerine mutluluk vereceğini aktaran Çapraz, “Savaş yıllarının izlerini görmek bizleri çök üzdü. Farklı kültürden insanların aynı okullarda okumaları ise mutluluk verdi. Bosna’ da açılmış olan Türk okullarının çalışma ve faaliyetleri bizleri çok gururlandırdı. Bosnalı kardeşlerimizin ifadesi ile Türkiye’nin yanlarında olduğunu ve onları unutmadığını Türk okulları ile daha da iyi anlıyoruz” diye konuştu.
Bosna Hersek’in adeta Türkiye’nin bir parçası olduğunu ifade eden Çapraz, “Bizler bu gezi sayesinde iki ülke arasındaki ticari ilişkileri bir nebze olsun geliştirmek istiyoruz. Tabi bu sadece Kastamonu’daki işadamları ile olmaz. Ülkemizde çok sayıda işadamı bulunuyor. Mutlaka buralara yatırım yapmak gerekiyor. Bu gezide bir kez daha gördük ki, yakın zamanda savaş yaşayan bu ülke büyük acılar yaşamış. Halen iki federasyonu, on ayrı kantonu, farklı özerk bölgeleri olan Bosna Hersek sıkıntılı süreçler yaşıyor. Bu ülkenin bir an önce çok daha iyi yerlere gelmesi için Türkiye’deki yatırımcıların oralara gidip yatırım yapması gerektiği düşüncesindeyim” ifadelerini kullandı.