Manisa Haberleri

KONYAALTI SAHİLİNİN KİRLİ OLMADIĞI AÇIKLANDI

Haber 07.05.2013 13:04 Salı
Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanlığı yetkilileri Konyaaltı Sahili deniz yüzeyinde görünen sarı tabakanın kirlilik değil, mevsimsel geçişlerde yaşanan doğa olaylarından kaynaklanan polen kümesi olduğuna dikkat çekti. Yetkililer vatandaşların güvenle denize girebileceğini vurguladı.
Antalya’da son günlerde basına yansıyan “Konyaaltı sahili kirlendi” haberleri üzerine Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanlığı yetkilileri konuya açıklık getirdi. Yetkililer, deniz yüzeyinde görünen sarı tabakanın kirlilik olmadığını belirterek, “Bu süreç mevsimsel bir olaydır. Bitki ve ağaçların doğal ürünü olan polenler mevsimsel geçişlerde rüzgarın da etkisiyle denize ulaşarak yüzeysel akıntıyla kıyıya vuruyor. Polenler deniz yüzeyinde sarı bir tabaka oluşturuyor. Bu görüntüde bir kirlilik gibi görünüyor. Ancak bu görüntü kirlilik değil. Herhangi bir gemi ve deniz aracından kaynaklanan durum söz konusu değildir. Polenlerin oluşturduğu deniz yüzeyinde görünen doğa olayıdır. Vatandaşlarımız rahat olsun, denizimiz tertemiz. Halkımız güvenle denize girebilir” dedi.
ÇİÇEK TOZLARI SU YÜZEYİNDE YÜZER
Yetkililer, açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“Polen ya da halk arasındaki ismiyle çiçek tozları bitkilerin üremeleri için tabiatın bir gereği olarak diğer bitkilere taşınması gerekmektedir. Bu taşınım doğada rüzgarla gerçekleşir. Polenlerin çapları ortalama olarak 100 mikron boyutunda olup yapıları balmumu formunda olduğundan su yüzeyinde yüzerler ve suya karışmazlar. Araştırmalara göre, bir orta boy meyve ağacı ortalama 600 milyon ve bir çam kozalağının yılda 5 milyondan fazla tek bir ağacın ise 10 milyardan fazla polen üretebildiğini göz önüne alırsak kıyılarımızda deniz yüzeyinde olumsuz bir görüntü yaratan polenlerin tabiatın doğal bir sonucu olduğu görülmektedir.”
ŞİKAYETLERE ANINDA MÜDAHALE
Antalya Büyükşehir Belediyesi deniz mücavir alanında kanun ve yönetmeliklerin Büyükşehir Belediye’sine verdiği yetki ve sorumluluklar çerçevesinde deniz kirliliği ile ilgili şikayetleri anında değerlendiriyor. Antalya Körfezi’nin karadan ve denizden kirlenmeye karşı korunması konusunda Büyükşehir Belediyesi gerekli çalışmaları yürütüyor.