Manisa Haberleri

TARİHİ TAŞHAN’IN RESTORASYON PROJESİ KABUL EDİLDİ

Haber 07.05.2013 13:35 Salı
Karabük'ün Eflani ilçesinde, 1888 yılında yapılan ve bir süre kullanıldıktan sonra atıl kalan Taşhan’ın restorayson projesi kabul edildi.
1991 yılında tarihi yapı olarak tescillenen ve 2011 yılında mahkeme kararı ile kamulaştırılan tarihi Taşhan için Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı'na (BAKKA) restorasyon ile ilgili sunulan proje kabul edildi.
Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul, tarihi Taşhan’ın restorasyon projesinin kabul edildiğini ve en kısa zamanda tarihi taşhanı canlandırıp ilçeye kazandıracaklarını söyledi. Proje tamamlandığında, Taşhan’ın ilçeye doğa turizmi için gelenlerin hizmetine konaklama alanı olarak sunulacağını da belirten Ertuğrul, "Projenin amacı, tarihi kültür mirası olan ve koruma altında bulunan yıkılmaya başlamış bir tarihi yapıyı restore ederek içinde otel odalarının, Eflani yemeklerinin yapılarak servis edildiği, el sanatları bölümlerinin ve Eflani değerlerinin tanıtılabildiği bir mekan haline getirilerek halkın hizmetine sunmaktır. Eflani'deki bu tarihi önemli yapının restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra ilçe turizmine önemli katkıda bulunacak" dedi.