Manisa Haberleri

ZENBİLCİ’DEN BALKAN GÖÇMENLERİNE: ’SİZLER MUHACİR DEĞİL EV SAHİBİSİNİZ’

Haber 07.05.2013 13:41 Salı
Sarıçam Piknik Alanı'nda 24. Geleneksel Hıdrellez Şenliği düzenleyen Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneğinin organizasyonunda konuşan Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet Zenbilci, "Böyle güzel bir günde sizlerle, özü sözü bir olan evladı fatihanlarla birlikte olduğumuz için çok mutluyum. Sizler muhacir değil ev sahibisiniz” dedi.
Mustafalar Köyü’nde gerçekleştirilen Hıdrellez şenliğine ev sahibi olarak katılan Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet Zenbilci, burada yaptığı konuşmada Balkan Türkleri’nin asıl yurtlarının Anadolu olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:
“Hıdrellez bayramını kutlu olsun, böyle güzel bir günde sizlerle, özü sözü bir olan evladı fatihanlarla birlikte olduğumuz için Allaha hamd ediyorum. Sizler yıllar önce Anadolu’nun farklı topraklarından balkanlara Türklüğe ve İslam’a hizmet etmek için için evladı fatihan olarak oralara gittiniz. Balkanlarda yıllarca yaşadıktan sonra tekrar eski topraklara geri geldiniz. Bu ayyıldızlı bayrak altında beraber yaşıyoruz. Bu bayrağın altında yaşamak büyük bir şereftir. Sizler bu bayrağın altında yaşayan bu ülkenin çimentosunuz. Balkanlarda kendinizi ispat etmişsiniz.”
Balkan Türklerinin vatanına bağlı insanlar olduğunu belirten Zenbilci, daha sonra konuşmasını şöyle tamamladı:
“Sizlerin bir emeli var, Anadolu’nun üzerine namerdin elini düşürmemek, namusuna şerefine bayağına ezanlarına namert eli değdirmemek. Sizlerde bunun için çalışıyorsunuz ki bu da sizlerin bu ülkede çimento olduğunuzun bir göstergesidir. Sizlere muhacir diyorlar. İslam hukukuna göre bir yerden başka bir yere göç edene hicret edene muhacir derler. Oysa tekrar geri gelene mukim derler, sizler göçmen değil mukimsinizdir yani ev sahibi. Çünkü tekrar eski topraklara geri geldiniz. Bu vatanın asıl sahibisiniz. Sizler Türkiyelisiniz. Sizleri siyaset yapmadan gelenek ve göreneklerinizi yaşattığınız için kutluyorum. Sizlerin her zaman yanındayım. Destek olmaya devam edeceğim.”
Bu arada dernek başkanı Selahattin Kılıç’da Başkan Ahmet Zenbilci’ye katkılarından dolayı teşekkür etti.