Manisa Haberleri

BEYŞEHİR GÖLÜ’NÜN YASAK KIYILARINDA OLTA İLE AVLANMAYA CEZA

Haber 07.05.2013 13:37 Salı
Konya’nın Beyşehir ilçesinde, Beyşehir Gölü’nün izin verilmeyen ve yasak kapsamında olan sahil şeridinde olta ile avlananlara Jandarma tarafından 10 bin liralık idari para cezası uygulandı.
Edinilen bilgiye göre, gölde süren su ürünleri av yasağı kapsamında Jandarma ekiplerinin hem göl üzerinden, hem de karadan kaçak avlanmanın önüne geçebilmek için denetimleri devam ediyor. Jandarma ekipleri, gölün izin verilmeyen bölümlerinde olta ile amatör avcılık yapılmasına da müsaade etmiyor. Beyşehir Gölü’nün Eşrefoğlu Köprüsü ile Karaburun kıyısı arasında kalan bölüm ile Isparta tarafında Pereme mevkisinde sadece levrek balığı olması şartıyla olta ile amatör avcılık faaliyetlerine kısmi olarak müsaade ediliyor. Ancak, Beyşehir Gölü'nün izin verilmeyen sahil bandında olta ile av yapıldığı yönünde ihbarları da değerlendiren Jandarma Asayiş Botu gölden, Asayiş Timleri ise karadan denetimlerini sıklaştırdı. Denetim ve kontrollerde, Beyşehir Gölü'ne sahili bulunan Çiftlik köyünde 5, Akburun köyü kıyı bölümünde ise 14 kişinin olta ile avlandığını tespit eden Jandarma Asayiş Timleri, 19 kişiye 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu'nun ilgili amatör avcılık yasakları ihlali suçu kapsamında işlem gerçekleştirdi. Kişi başı 544 lira olarak uygulanan idari para cezası toplamda 10 bin 336 lira oldu. Oltacıların, Jandarma tarafından toplanarak el konulan av malzemeleri ise İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne teslim edildi.
Öte yandan, Jandarma ekipleri Beyşehir Gölü'nün Karadiken köyü sahilinde ise ığrıp balıkçı ağı ile yasak dönemde avlandığı öne sürülen 1 kişiye bin 846 liralık idari para cezası uyguladı. Jandarma tarafından el konulan ağlar İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne teslim edildi.