Manisa Haberleri

’İŞ KAZALARINDA DÜNYADA VE AVRUPA’DA İLK SIRALARDAYIZ’

Haber 07.05.2013 15:39 Salı
Makine Mühendisleri Odası (MMO) Kayseri Şube Başkanı Mustafa Özkan, ‘işçi sağlığı ve iş güvenliği paneli’nde yaptığı konuşmasında, “İş kazalarında dünyada ve Avrupa’da ilk sıralardayız” dedi.
Bir otelde düzenlenen ‘işçi sağlığı ve iş güvenliği paneli’, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Panele, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Temsilcisi Kutluhan Kendir, Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Şen, MMO Kayseri Şube Başkanı Mustafa Özkan, oda üyeleri ve davetliler katıldı.
Panelin açılış konuşmasını yapan MMO Kayseri Şube başkanı Mustafa Özkan, “Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre, Türkiye’de günde yaklaşık 200 iş kazası olmakta, iş kazaları sonucu 4 kişi hayatını kaybetmekte 6 kişi ise iş göremez hale gelmektedir. Ülkemiz iş kazalarında Avrupa ve dünyada ilk sıralarda, ölümlü iş kazalarında ise Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü sırada yer almaktadır” diye konuştu.
Meslek hastalıklarının kayıt altına alınmadığını belirten Özkan, “Yapılan araştırmalara göre iş kazalarının yüzde 98’i, meslek hastalıklarının yüzde 100 önlenebilirken gerekli önlemler alınmadığı için maalesef her yıl iş kazaları ve meslek hastalarından dolayı birçok ülke nüfusuna denk insan topluluğu hayatını kaybetmektedir” ifadelerinde bulundu.
Panel, katılımcıların görüşlerini dile getirmeleriyle devam etti.