Manisa Haberleri

TÜRKOĞLU’NDAN ÇATAK PROJESİ MÜJDESİ

Haber 07.05.2013 16:22 Salı
Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, oda olarak Çevresel Amaçlı Tarım Arazilerinin Korunması (ÇATAK) amaçlı Avrupa projesine yaptıkları başvurunun onaylanarak resmi gazetede yayınlandığını söyledi.
Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, Türkiye’de daha önce 29 ilin kayıtlı olduğu kısa adı ÇATAK olan Çevresel Amaçlı Tarım Arazilerinin Korunması amaçlı Avrupa projesine yaptıkları başvurunun onaylandığını söyledi.
Projenin resmi gazete de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini belirten Türkoğlu, “İlimiz de artık ÇATAK projesi kapsamına alınmıştır. 4 Mayıs 2013 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Böylece Türkiye’de ÇATAK projesi kapsamına alınan il sayısı Zonguldak ile beraber 30’a yükseldi. Avrupa’nın desteklediği bu proje ile
Tarımsal arazilerin korunması, su kalitesinin artması, yenilenebilir doğal kaynakların sürdürülebilirliği ve tarımsal faaliyetlerin olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik gerekli kültürel tedbirlerin alınması amaçlanır. Tebliğde yer alan şartları yerine getiren çiftçilere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tarımsal destekleme yapılır. Bu destek daha önce 90 dolardı. Bu parayı 2011 kuru itibariyle Türk parasına çevirip 135 lira olarak belirlediler ve şartları yerine getiren çiftçilere dekar başı 135 lira olarak ödendi. Türkiye’de daha önce ÇATAK projesine dahil olan illerdeki organik tarım yapan çiftçiler bu paraları alıyordu şimdi Zonguldak ilimizin de ÇATAK projesi kapsamına alınmasıyla ilimizde de organik tarım yapan çiftçilerimizde bu destekten belli şartları yerine getirip yararlanmaya hak kazanacaklar. Üstelik bu destek dekar başı 135 liradan az olmamak kaydı ile fındık desteği, mazot desteği ve organik tarım desteği hariç, bunların dışında olarak ödenecektir.
Alaplı Ziraat odası olarak bu projeye dahil olabilmek için 25 Şubat 2011 tarihinde oda olarak valiliğe müracaat ettik. Sağ olsunlar onlar da bizlere çok yardımcı oldular. Bu projeye dahil olabilmek için bizden desteklerini esirgemeyen başta Valimiz, Eski Dönem Meclis Başkanımız ve Milletvekilimiz Köksal Toptan, Milletvekilimiz Ercan Candan, Milletvekilimiz Özcan Ulupınar ile Alaplı Kaymakamımız, il, ilçe başkanlarımız, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüze Zonguldak çiftçileri adına ayrı ayrı teşekkürlerimi sunarım. Bütün çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.