Manisa Haberleri

İTSO DİJİTAL ARŞİVE GEÇİYOR

Haber 07.05.2013 16:43 Salı
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası’nın (İTSO) sicil arşivinde bulunan bütün belgeleri dijital ortama aktaracak çalışmanın protokolü imzalandı. 6 aylık hazırlık döneminin ardından geçilecek dijital arşiv sistemi ile İTSO’nun arşivleri dijital ortamda depolanacak.
Dijital arşiv sistemi için İTSO Yönetim Kurulu Odası’nda İTSO Başkanı Metin Anıl ile Probase firması yetkilisi Cafer Alagöz ile protokol imzalandı. Anıl, “Yniliklerin öncüsü bir oda olarak üyelerimiz için önemli bir anlaşma imzaladık. Bu anlaşma ile odamıza kurulacak dijital arşiv, zaman kaybını ve kâğıt israfını önleyecek” dedi.
Yedeklemesi mümkün olmayan fiziksel arşivin; yangın, su baskını, deprem, çalınma, kayıp, yıpranma gibi durumlarda korunamadığını vurgulayan İTSO Başkanı Metin Anıl, “Bu çalışmayla yaşanabilecek muhtemel olumsuzlukların önüne geçmiş ve yedekleme işinde güvenliği artırmış olacağız. Çalışanlarımız, üyelerimizle ilgili bilgiye daha çabuk erişeceği için işlemlerin hızı da aynı paralelde artacak” diye konuştu.
Dijital arşiv çalışmasının bürokrasiyi azaltacağına da işaret eden Başkan Anıl, “Üyelerimizin dosyalarının dijital ortama aktarılmasıyla, kağıt-kırtasiye gibi birtakım malzemelerden de tasarruf sağlanacak. Tüm dokümanlarda içerik araması yapılabilmesi ve üyelerimize verilen hizmetin kalitesinin ve hızının daha da arttırılması düşüncesiyle yola çıktık. Dijital arşiv çalışmasıyla, kurumlar arası yapılacak yazışma ve hizmet sunumlarıyla bürokrasiyi de azaltmayı hedefliyoruz” dedi.
Dijital arşivin hazırlanması için Probase firması ile anlaştıklarını vurgulayan Başkan Metin Anıl, 1 milyon dolayında belgenin taranıp dijital veri sistemine aktarılacağını ve yaklaşık 6 ay sürecek bu çalışma sonrasında da MechSoft firmasının, ünlü Alman yazılımı M-Files programı ile İTSO’nun dokümanlarının yönetileceğini ifade etti.