Manisa Haberleri

KOÇDEMİR TÜRKOLOJİ ZİRVESİ ÖNCESİNDE AKADEMİSYENLERLE BULUŞTU

Haber 07.05.2013 16:59 Salı
Eskişehir Valisi Dr. Kadir Koçdemir, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği etkinlikleri kapsamında düzenlenen Kafkasya Üniversiteler Birliği Türkoloji Bölüm Başkanları Toplantısı nedeniyle Eskişehir’de bulunan akademisyenlerle akşam yemeğinde bir araya geldi.
Bir otelde düzenlenen yemekte, Türkoloji Bölüm Başkanlarına hitap eden Koçdemir, Türk Dünyası Kültür Başkentliği uygulamasının hedefleri ve projelerine dair bilgi verdi. Dilin önemine değinen ve insanın üstünlüğünün kelimeleri öğrenerek sorulduğunda bunları geri verebilmesinde olduğunu vurgulayan Koçdemir, ‘gönül’ ve ‘hüzün’ gibi kelimelerin Batı dillerinde bir karşılığı olmadığını vurguladı.
BATI DİLLERİNDE GÖNÜL DE YOK HÜZÜN DE
Koçdemir, “Gönül bizim dünyamızın, bizim anlamlandırma mekanizmalarımızın en önemli unsurlarından bir tanesidir. Benzer bir kelime hüzün kelimesi. Hüzün kelimesini de ben Batı dillerinde hiç bulamadım. Üzüntü var, acı, keder var, ama hüzün yok. Çünkü hüzün bizde istenen, sıcak bir şeydir esasında. Acı, keder değildir” dedi.
Alman eğitiminde puanlama sisteminden örnekler veren Vali Dr. Koçdemir, en yüksek puanın 1 en kötü puanın 6 olduğunu anlattı ve sözlerini şöyle sürdürdü:
“Almanlar sınav kâğıdını aldığında kaç yanlış var diye bakıyor ve imtihan sonucunu kaç tane yanlış varsa onunla hesaplıyor. Ama biz doğruyu sayıyoruz. Hayata, arkadaşlarımıza bakarken de böyle. Haliyle büyük bir medeniyet ortaya koymuş, birlikte yaşamanın en güzel biçimini dünyaya göstermiş bir medeniyetin anlaşma, iletişim unsuru olarak kullandığı dilin Türkoloji olarak araştırılması, bunun özelliklerinin ortaya konulması, kıyaslamalı çalışmalarının yapılması hem Türk dünyasının, hem de dünyanın geri kalan tarafının ihtiyacıdır diye düşünüyoruz.”