Manisa Haberleri

Üniversite Öğrenci Konseyinden ‘Soydaşlarımıza Yapılan Zulmü Durdurun’ Çağrısı

Haber 01.07.2015 09:17 Çarşamba
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanlığı, Çin Halk Cumhuriyeti’ni, Doğu Türkistan’da Müslümanlara yapılan zulümden dolayı kınadı.
Konsey Başkanı İlhan Aktaş yaptığı açıklamada; bütün çağdaş dünyanın gözü önünde Türkistan Coğrafyasında Türklere zulüm, sürgün ve soykırım yapıldığını kaydetti. Doğu Türkistan’da milleti ve inancı yüzünden katledilen, sürgün edilen, mahpus edilen Türkler, Kerkük - Tuzhurmatu - Telafer - Musul’da emperyalistlerin Büyük Ortadoğu Projesi diye adlandırdıkları Türk’ü yıkım projesi nedeniyle çoluk-çocuk, genç-yaşlı demeden hunharca şehit edilen Türkmenler, Suriye’de bir taraftan karanlık odak güdümlü katil İŞİD bir taraftan zalim Esad bir taraftan da PKK tarafından yurtlarından sürülen, kadın-erkek-çocuk ayrımı yapmadan acımasızca katledilen Türklerin bulunduğunu vurgulayan Aktaş, bu yaşananların dünya kamuoyu ve Türkiye kamuoyu tarafından görmezden gelindiğini vurguladı.
Aktaş: “ Türk düşmanları tarafından lojistik destek sağlanmış terör örgütleri vasıtası ile birlikte Türkmeneli’nde oluşturulmaya çalışılan sözde devlet için terör örgütünün saldırıları bahane edilerek Türk toprakları işgal edilmiş, buradaki nüfus Türk aleyhine gerek katliam gerekse sürgünler deriştirilmiştir. Aynı oyun Suriye Türkleri üzerinde de oynanmaktadır. Kendini koruma ve sığınma noktasında Türkiye Devleti Hükümeti’nde hiçbir yardım göremeyen Türkmenlerimiz Türkiye’deki kardeşleri tarafından teröristlerin insafına bırakılmıştır. Ne yazık ki bu durum gerek iktidar tarafından gerekse bazı siyasi kimlikler tarafından Türkiye kamuoyundan özenle gizlenmiş, gerekli kamuoyu oluşturulmamış ve bu zulüm ile ilgili girişimler başlatılmamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arap ve Kürt sığınmacılara gösterdiği ilginin milyondan birini Türk sığınmacılara göstermemiştir. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanlığı olarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni soydaşlarımıza yapılan zulüm ile ilgili gerekli çalışmaları yapmalarını beklemekteyiz” dedi.