Manisa Haberleri

700 Polisle Huzur Operasyonu: 44 Gözaltı

Haber 01.07.2015 11:21 Çarşamba
Edirne’nin Keşan ilçesinde 700 polisin katıldığı operasyonda gözaltına alınanların sayısının 44 olduğu belirtilirken, operasyonun ardından çevik kuvvet tarafından gösteri yürüyüşü yapıldı. Yapılan operasyonda yakalanamayan 5 kişi için ise arama başlatıldığı öğrenildi.
Keşan ilçesinde 27 Haziran Cumartesi günü ’Sapık’ iddiasıyla linç edilmek istenen bir kişi nedeniyle yaşanan gerginliğin ardından, olayda yer alan kişilere yönelik, geniş çaplı operasyon düzenlendi. Cumartesi günü yaşanan linç girişiminin ardından Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ve Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından 50 ayrı noktaya eş zamanlı gerçekleştirilen ve 700 polisin katıldığı geniş çaplı operasyonda, 44 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.
HUZUR BOZMA, YAĞMA, TEHDİT, DİRENME, MUKAVEMETTEN GÖZALTI
Edirne İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, operasyonun ardından yaptığı açıklamada, operasyonun yaşanan linç girişimindeki kişilere yönelik olduğunu belirterek, "Tespit ettiğimiz 44 kişi gözaltına alındı. Şu ana kadar bir olumsuzluk yok. Yasal süreç başladı. Yaklaşık 700 polis katıldı. İstanbul, Sakarya, Tekirdağ, Çanakkale, ve Edirne’den takviyelerimiz oldu" dedi.
Yapılan operasyonunun konusuyla ilgili soruları da yanıtlayan Erdoğan, "İlçenin huzurunu bozma, yağma, tehdit, polise direnme ve mukavemet suçlamasıyla ilgili 44 kişi gözaltına alınmıştır. Yakalananların hepsi erkektir. Gerekli açıklamalar daha sonra yapılacaktır" diye konuştu.
SLOGANLARLA GÖZ DAĞI
Öte yandan operasyonun tamamlanmasının ardından, operasyona katılan Edirne, Tekirdağ, İstanbul, Çanakkale ve Kocaeli’den gelen çevik kuvvet ekipleri, Yenimescit Mahallesi’nde beraberinde TOMA ve polis araçlarıyla yürüyüş yaptı.
Operasyona katılan yaklaşık 200 çevik kuvvet ve özel tim polisi mahalledeki sokaklarda ’Polis huzur, güven verir’ ve ’Ne mutlu Türküm diyene’ sloganlarıyla, panzer ve TOMA’ların eskortluğunda Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü binası önüne kadar yürüdü.
AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI DA GÖZALTINDA
Yapılan operasyonda, Trakya Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı ve aynı zamanda 7 Haziran seçimlerinde AK Parti’den Edirne Milletvekili aday adayı olan Fahrettin Savcı’nın da polis tarafından gözaltına alındığı öğrenildi.
KALABALIK TOPLANMAYA BAŞLADI
Roman vatandaşların yaşadığı Yenimescit, Cumhuriyet ve Mustafa Kemal Paşa Mahallesi’nde, 27 Haziran 2015 tarihinde yaşanan linç girişimi nedeniyle yapılan operasyonda gözaltına alınan 44 kişinin içerisine çok sayıda küçük yaşta çocuk ve gencin olduğu da öğrenildi.
Operasyonun ardından gözaltına alınan şüphelilerin yakınları da İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Keşan Adliyesi önünde toplanmaya başladı.
Çevik kuvvetin yoğun güvenlik önlemleri aldığı İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Adliye Binası önünde toplanan kalabalıkta zaman zaman sözlü tartışmalar da yaşanıyor. Özelikle şüphelilerin adliyeye sevki sırasında emniyet önünde toplanan kalabalığı, çevik kuvvet ikna etmeye çalışıyor.