Manisa Haberleri

Ortaca’da Denizcilik Ve Kabotaj Bayramı Kutlandı

Haber 01.07.2015 13:02 Çarşamba
Muğla’nın Ortaca ilçesinde 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 89. yıl dönümü Dalyan İztuzu sahilinde çeşitli tören ve etkinlikler ile şenlik havasında kutlandı
1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla deniz şehitleri anısına Ortaca Belediye Başkan Vekili Mehmet Ali Avcı ve Dalyan Jandarma Karakol Komutanı Üsteğmen Emre Altan denize çelenk bıraktı.
Vatandaşlar Dalyan Tekne Kooperatifine bağlı teknelerle Dalyan kanalında düzenlenen gezinin ardından İztuzu Sahiline gitti. Kumsalın Boğazağzı mevkiinde düzenlenen etkinliklerde serbest yüzme, hazine sandığını suyun içinden çıkarma, döner direk ve yağlı direk yarışmalarını yerli ve yabancı turistler ilgiyle izledi.
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen yağlı direk ve yüzme yarışlarında dereceye girenlere çeşitli hediye ve ödüller verildi.
Ortaca Belediye Başkan Vekili Mehmet Ali Avcı, tüm Türkiye’de olduğu gibi 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın çeşitli etkinliklerle ilçede şenlik havasında kutlandığını belirtti. Avcı; “1 Temmuz 1926 yılında kabotaj kanunu çıkarıldı. Bu kanunun özü kendi limanlarımızı kullanabilme hakkının yabancı ülkelere verilmiş olmasından kaynaklanan sıkıntıyı ortadan kaldırmaktı. Bu kanun devreye girdiği andan itibaren kendi limanlarımızda yolcu ve yük taşıma hakkına sahip olduk. O günden bu yana 1 Temmuzu kabotaj ve denizcilik bayramı olarak kutluyoruz. Bugünün hepinize kutlu olmasını diliyorum” dedi.