Manisa Haberleri

Konya İhracatı Haziran Ayında Toparlanmaya Başladı

Haber 01.07.2015 13:36 Çarşamba
Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, Konya’nın ihracat rakamlarıyla ilgili bilgi verdi.
Konya ihracatının Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 8.2 arttığını söyleyen Başkan Kütükcü, “Mayıs ayında 104.4 milyon dolar ihracat yapan Konya, Haziran ayında yüzde 8.2’lik artışla 113 milyon 57 bin dolar ihracat gerçekleştirmiştir. İhracattaki bu toparlanma sevindirici olmakla beraber, şehrimizin ilk 6 aylık ihracatında yüzde 11.2’lik kayıp yaşanmıştır. İhracattaki düşüşte kur etkisi ve dünya ekonomisindeki belirsizliklerin yanı sıra, yakın coğrafyamızda yaşanan sıcak gelişmeler de etkili olmuştur. İş dünyası olarak ülkemizde bir an evvel istikrarı ve yatırım ortamını kalıcı kılacak, uyumlu bir hükümetin kurulmasını, ekonomiye ve ihracata yönelik yeni reformların hayata geçirilmesini talep ediyoruz” dedi.
Konya’nın bu yılın ilk 6 ayında 702 milyon 12 bin dolar ihracat yaptığı bilgisini veren Başkan Kütükcü, Konya ihracatında yılbaşından bu yana görülen düşüşün Haziran ayında son bulduğunu söyledi. Konya ihracatının Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 8.2, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0.8 arttığını ifade eden Kütükcü, “Mayıs ayında yaşanan 27.28’lik sert bir düşüşün ardından Haziran ayında bir toparlanma yaşanmıştır. İhracattaki bu toparlanma geleceğe dair umut vermektedir” şeklinde konuştu.
SANAYİDEKİ DÜŞÜŞÜN ÖNÜNE GEÇİLMELİ
Türkiye’nin ihracat rakamlarını da değerlendiren Başkan Kütükcü, ilk 6 ayda Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 8.1 düşüşle 73 milyar 261 milyon dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi. İlk 6 ayda sanayi sektörünün ihracat içindeki payının genel ihracattan daha sert bir şekilde düştüğünü vurgulayan Kütükcü, “Ülkemizin 6 aylık toplam ihracatının yüzde 74.5’ini sanayi sektörü, yüzde 13.9’unu tarım sektörü, yüzde 2.7’sini madencilik sektörü gerçekleştirmiştir. Bu döneme baktığımızda, ülke ihracatının yaklaşık dörtte 3’ünü gerçekleştiren sanayi sektörünün ihracatında yüzde 12.9’luk bir düşüş görmekteyiz. Türkiye, bir an evvel sanayi ihracatındaki bu düşüşün önüne geçmeli, sanayiyi daha fazla destekleyerek nitelikli üretime kanalize etmelidir” ifadelerini kullandı.