Manisa Haberleri

Nezih’ten Yöresel İftar Sırları

Haber 01.07.2015 13:41 Çarşamba
Antep mutfağının lezzet elçisi Nezih Kebap’ın sahibi Galip Öztürk, Ramazan’da geleneksel sunumlar eşliğinde yüzlerce yıllık mutfak sırlarını iftar ve sahur sofralarında paylaşıyor.
Nezih Kebap’ ta Ramazan ayında usta ellerden çıkan onlarca kebap çeşidi ve yöresel tat, lezzet sevenlerle iftar ve sahur sofralarında buluşuyor. Yemeklerin eskiden olduğu gibi bakır tencerelerde pişirilerek bakır tabaklarda servis edildiğini belirten Nezih Kebap’ın sahibi Galip Öztürk, "Yöresel iftar soframıza; bal, kaymak, pastırma, gün kurusu kayısı, kuru incir, hurma ve ceviz, taş fırında pişen yumurtalı ramazan pidesi eşlik ediyor. Ardından Antep’in meşhur yuvalaması, Antep peynirli semsek böreği konuklarla buluşuyor. Yuvalama Gaziantep yöresine ait bayram yemeğidir; dövülmüş pirinç ve kuzu etinin buluşmasıyla meydana gelen büyüleyici yüz yıllık bir lezzettir. Etler, yüz yıllar öncesinde olduğu gibi zırhta çekilerek hazırlanıyor.
Ana yemeğimiz ise Trakya ve Balıkesir yöresinin ’Kıvırcık’ından hazırlanmış, p bakır tepsilerde servis edilen 4 çeşit farklı kebap bulunuyor. Daha sonra nar taneleriyle süslenmiş güllaç, boz iç fıstıkla hazırlanan tel kadayıf, taş fırında pişen katmer ve Afyon manda kaymağıyla sunulan ekmek kadayıfı misafirlerimize ikram ettiğimiz, soframızın en lezzetli misafirleri olarak yerini alıyor" dedi.