Manisa Haberleri

Atatürk’ün Erzincan’a Gelişinin 96. Yıl Dönümü Kutlandı

Haber 01.07.2015 13:40 Çarşamba
Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadele yıllarında, Erzincan’a ilk gelişinin 96. yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni düzenlendi.
Erzincan Belediyesi önündeki Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni düzenlendi. Tören Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce görevlendirilen sporcu öğrenciler tarafından Mustafa Kemal Atatürk’ün 96 yıl önce Erzincan’da karşılanışını temsil eden Türk Bayrağının Şehit Enes Bediz Meydanından tören alanına getirilişi ile başladı. Törene Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, il protokolü, gaziler ve askeri erkân katıldı.
Gerçekleştirilen törende Saygı duruşunda bulunulmasının ardından 3. Ordu komutanlığı bandosu tarafından çalınan İstiklal Marşı ile Bayrak göndere çekildi. Çelenklerin sunulmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilen bir öğrenci tarafından “Bir Tutkudur Mustafa Kemal” şiiri okundu. Tören Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy’un günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmasının ardından son buldu.
Başkan Başsoy yaptığı konuşmada şunları kaydetti; “Gazi Mustafa Kemal, Amasya tamimini yayınladıktan sonra, Erzurum kongresine katılmak üzere köyleri, kasabaları ziyaret ederek Refahiye’ye gelmiş, burada Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti temsilcisi Kadı Şevki Efendi’nin evinde misafir olmuş ve Erzincan insanının, kurtuluş mücadelesine ne kadar inandığını bizzat görmüştür. Erzincan ziyareti sonrası ise kendisini karşılayan Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti üyelerinden Fevzi Efendi’yi Erzurum ve Sivas kongrelerinde yanı başından hiç ayırmamıştır. Bu durum Erzincanlıların vatanlarına ve kurtuluş mücadelesine bağlılıklarını, ayrıca Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Erzincanlılara verdiği önem ve değerin açık bir göstergesidir.
Bu mücadele yakın tarihinin en büyük mücadelesidir. Batılı tarihçiler ve devlet adamları, birinci dünya savaşında ve özellikle kurtuluş savaşında kendilerine karşı vatanlarını savunarak gösterilen bu büyük mücadeleye, bu insanların sahip olduğu vatan aşkına ve bu milletin önderlerinin basiretine hayran kaldıklarını her defasında ifade etmekten kaçınmamışlardır.
Bugün millet olarak bu topraklarda, huzur içerisinde yaşayabiliyorsak, bunu bu kurtuluş mücadelesinin kahramanlarına borçlu olduğumuzu asla ve asla unutmamalıyız. Milli Mücadele ruhunu asla kaybetmedik ve kaybetmeyeceğiz. Bu milletin huzuruna kastedenler ve buna alet olanlar şunu bilsinler ki bu vatan ve bu millet içerisinden her an Gazi Mustafa Kemal’leri Erzincan ise Fevzi Efendileri yetiştirecek ve çıkartacak güçtedir.” dedi.