Manisa Haberleri

Altınekin’e Kültür Evi Kazandırılıyor

Haber 01.07.2015 14:36 Çarşamba
İlçe iftarlarına Altınekin ilçesinde devam eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, bölgenin manevi mimarlarından Zıvarıklı Hacı Ahmet Efendi’nin evini bir kültür evi olarak düzenleyerek yeni nesillere aktaracaklarını söyledi.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ramazan ayında ilçelerde gerçekleştirdiği iftar programlarına Altınekin’de devam etti. İlçe meydanında düzenlenen iftar yemeği öncesi konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, kardeşlik, dostluk, barış ve paylaşma sofraları adını verdikleri iftar sofralarını Konya’nın her bölgesinde kurduklarını söyledi.
“BİLİNÇLİ YANGINLAR VEBAL TAŞIYOR”
Konuşmasında özellikle yaz aylarında artış gösteren anız yangınları konusuna değinen Başkan Akyürek, “Yaz aylarında, özellikle mahsul kaldırıldıktan sonra tarlalarımızdaki anız yakma olayları itfaiye teşkilatımızı zor duruma düşürüyor, şehrimizi tehlikeye atıyor. Üretici şehir olan Altınekin’den bütün Konya halkını uyarmış olalım. Bilinçli olarak oluşturulan yangınlar şehrimize hem zarar veriyor, hem de manevi vebali birlikte getiriyor. Kurtlar, kuşlar, böcekler de telef oluyor ve günaha girmiş oluyoruz. Halkımızı bunları yapmamaya davet ediyoruz” dedi.
Başkan Akyürek, iftar yemeğinin ardından Altınekin Belediye Başkanı Muharrem Dere, Altınekin Kaymakamı Haydar Köktaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Gedik, Büyükşehir Belediyesi daire başkanları ile birlikte ilkokul 4. sınıftan takdir belgesi alarak mezun olan öğrencilere bisiklet hediye etti.
“ZIVARIKLI AHMET EFENDİ’NİN EVİ KÜLTÜR EVİ OLACAK”
Başkan Akyürek, ömrünü Ladikli Ahmet Ağa ve maneviyat erlerine hizmetle geçiren ve 1999 yılında vefat eden Zıvarıklı Hacı Ahmet Efendi’nin evini iftar sonrası ziyaret etti. Toplumun dinamiklerini oluşturan zatların yeni nesillere tanıtılması gerektiğini dile getiren Başkan Akyürek, Zıvarıklı Ahmet Efendi’nin de tanıtılması için yaşadığı evi bir kültür evi haline getireceklerini kaydetti.
Başkan Akyürek, “Bu zatlar aslında bulundukları yerin manevi direkleri, itibarlarıdır. Yeni nesillere böyle önemli isimleri örnek olarak göstermek, hatıralarını anlatmak gerekiyor. Altınekinli hemşerilerimizle, belediyemizle, Zıvarıklı Hacı Ahmet Ağa’nın ailesiyle, Altınekinliler Derneğiyle birlikte burada bir kültür evini hayata geçirmek istiyoruz. Burada kendisinden kalan hatıraların sergilendiği, kitapların istifadeye sunulduğu, zaman zaman kültürel sohbetlerin yapıldığı bir mekan oluşturmayı arzu ediyoruz” diye konuştu.
Zıvarıklı Hacı Ahmet Efendi’nin oğlu Selman Yıldırım ile Altınekinliler Derneği Başkanı Veli Tekeliioğlu da Zıvarıklı Hacı Ahmet Ağa gibi insanların beldelerin manevi direkleri olduğunu belirterek, yapılacak çalışma nedeniyle teşekkür etti.