Manisa Haberleri

Tatvan’da Ulusal Firmalar İkici Şubeyi Açamayacak

Haber 01.07.2015 19:10 Çarşamba
Bitlis’in Tatvan ilçesindeki sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri, ilçedeki esnafların mağduriyetinin önüne geçme amacıyla, ulusal firmaların ilçede ikinci şube açılışına müsaade etmeme kararı aldı.
Tatvan Belediyesi’nde bir araya gelen STK’lar, Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy’un başkanlığında toplantı düzenleyerek, yerli esnafların mağdur olmamaları için, ulusal firmaların birden fazla şube açmalarının önüne geçeceklerini belirttiler.
STK başkanlarıyla ortak karar aldıklarını belirten Başkan Aksoy, toplantı sonrası gazetecilere konuşarak, dışarıdan Tatvan’a gelen ulusal firmaların birden fazla şube açmalarının yerel esnafların yararına olmadığını söyledi.
Tatvan esnafını korumak amacıyla bilye bir karar aldıklarını ifade eden Aksoy, şöyle konuştu:
“İlçemizin kentleşme açısından önemli bir yerde olan ulusal firmalara karşı asla düşmanca ya da sermaye karşıtlığı gibi bir düşüncemiz yoktur. Türkiye’deki bütün ulusal firmalar, Tatvan’da birer şube açabilir ve her konuda kendilerine destek vermeye hazır olduğumuzu bildiririz. Özellikle Tatvan’daki mülk (dükkan) sahiplerinin belediye ya da STK’larla istişare etmeden hiçbir firma ile sözleşme imzalamamasını ve herhangi bir taahhütte bulunmamasını rica ediyoruz. Bu uygulama tamamen Tatvan esnaflarını korumak ve ilçemizin ekonomik gelişimini sağlamak içindir.”
Toplantıya katılan; Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili İhsan Bakırhan, Tatvan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Emrullah Tekin, Tatvan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi Mehmet Kızılca, Tatvan Şoförler Odası Başkanı Mehmet Şirin Türel ve Bitlis Gıda İhtiyaç Maddeleri Toptancıları Derneği Başkanı Muzaffer Güzeluçar toplantıda alınan ortak karara imza attılar.