Manisa Haberleri

Büyükşehir Belediye Başkanı Mezun Olduğu İlkokula Hayat Verecek

Haber 01.07.2015 22:26 Çarşamba
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 1970 yılında eğitim gördüğü Demirtaşpaşa İlkokulu’nu yenileyecek protokole Vali Münir Karaloğlu ile birlikte imza attı. Başkan Altepe’nin 1969-1970 dönemindeki karnesinin Fen Bilgileri ve Tabiat dersi ile Resim dersinin iyi diğerlerinin de pekiyi olduğu o günkü diplomasından ortaya çıktı. Törende Başkan Altepe dönem arkadaşlarıyla da nostalji yaşadı
Bursa’yı günden güne daha yaşanılabilir, marka bir kent haline getiren Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime desteklerine de her gün bir yenisi daha ekleniyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa Valiliği’nin desteği ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirdiği çalışmaları kapsamında yenilenecek olan Demirtaş Paşa İlkokulu’nun protokolü törenle imzalandı.
50 YIL SONRA ÖZGÜN KİMLİĞİNE KAVUŞUYOR
Bursa Valisi Münir Karaloğlu ile İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya’nın da katıldığı törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime her zaman destek verdiğini söyledi. Başkan Altepe, Demirtaşpaşa İlkokulu’nun 50 yıldan sonra yenileneceğini ifade ederek, “Bursa’da tarihi bir gün yaşıyoruz. Kentin merkezinde marka semtlerden biri olan Elmasbahçeler’de hem benim hem de babamın okuduğu Demirtaşpaşa İlkokulu’nu yenilemek üzere imzalarımızı atıyoruz. Bursa’nın tarihinde önemli yer tutacak örnek bir proje olacak” dedi.
Başkan Altepe, Bursa’da eğitime katkı vermeye devam edeceklerini vurgulayarak, “Eğitime yüzde 100 destek vermeye devam ediyoruz, engel yok. Büyükşehir Belediyesi olarak tüm kurumlarımızı destekliyor, ihtiyaçları doğrultusundan spor salonlarından binaların yenilenmesine kadar her konuda faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bursa’nın eğitim seviyesinin yükselmesi için gayret gösteriyoruz. Elmasbahçeler Mahallesi’ndeki mevcut Demirtaşpaşa İköğretim Okulu da yıkılarak yerine özgün kimliğiyle, yeni ilkokul ve ana sınıfı binaları yapılacak. Bursa’ya yakışır marka bir okul kazandıracağız” diye konuştu.
ÇEVREDEKİ 10 BİNA KAMULAŞTIRILIYOR
Altepe, yapılacak çalışma kapsamında mevcut alanın, okulun yakınındaki 10 binanın da kamulaştırılıp yıkılmasıyla daha da genişleyeceğini söyledi. Okulun çevresinde yaklaşık 2 milyon TL’lik kamulaştırma yapılacağını anlatan Başkan Altepe, “İnşaatı 3200 metrekare, toplam alanı da 5 bin metrekarelik alana inşa edilecek ilkokul 24 derslikli, anasınıfı binası da 4 derslikli olacak. Okul bünyesinde beden eğitimi salonu, konferans salonu, kütüphane ve kantin gibi birimler de yer alacak” dedi.
Başkan Altepe, okulun hayırsever iş adamı Erhan Nasyalçın tarafından yenileneceğini vurgulayarak, “Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan mimari, statik, mekanik ve elektrik uygulama projeleri doğrultusunda ilkokul ve anasınıfının tüm imalatları Ernas Nakliyat sahibi hayırsever Erhan Nasyalçın tarafından yapılacak. Protokol kapsamında yapılacak olan imalatlara ilişkin teknik kontrollük hizmetleri de Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülecek. İlkokulun adı hayırsever tarafından verilecek” diye konuştu.
DÖNEM ARKADAŞLARIYLA NOSTALJİ
Demirtaşpaşa İlkokulu ve anasınıfının bir yılda tamamlanacağı belirtilen programda Başkan Altepe, okuduğu yıl sıra arkadaşı olan ve aynı zamanda ilk yıkılacak evin de sahibi olan Fikret Numanoğlu ile bir diğer sıra arkadaşı Meral Çelikyumruk’u da anı fotoğrafına davet etti.
Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin kente değer katan yatırımları arasında eğitime özel önem verdiğini belirterek, Başkan Altepe’yi örnek çalışmalarından dolayı tebrik etti. Vali Karaloğlu, Bursa’nın tarihi mahallelerindeki tarihi okulların özgün kimliğiyle yenilenmelerinin gerekliliğine dikkati çekerek, kent merkezindeki mahallelerde en büyük sorunun da eğitim kurumlarına arsa üretebilmek olduğunu ifade etti.
"HAYATIMIN EN MUTLU GÜNÜ”
Hayırsever işadamı Erhan Nasyalçın da duygularını anlatarak, “Yaşamımın en mutlu günündeyim. Mahallemin okulunu yenilemek büyük bir onur. Var olanın olmayana borcu vardır. Ben de var olan imkanlarım ölçüsünde okulu yenileyecek olmaktan dolayı çok mutluyum” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Başkan Altepe, Vali Karaloğlu, Nasyalçın ve Sarıkaya, protokole imzalarını atarak Demirtaşpaşa İlkokulu ve Anaokulu’nun yenilenme sürecini başlattı. Başkan Altepe, okulda sınıfları da gezerek anılarını tazeledi.