Manisa Haberleri

Türkiye Onların İkinci Evi

Haber 02.07.2015 10:44 Perşembe
Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından verilen Türkiye Bursları ile öğrenim gören öğrenciler TRT TÜRK Bakış Açısı Programı’nın konuğu oldu.
Çin Uygur Türkü Fevziye Ahmed, Türkiye’de okumanın kendisi için bir hayal olduğunu, hayalinin Türkiye tarafından gerçeğe dönüştürüldüğünü anlattı. Ahmed, "Türkiye’ye gelmek benim için rüya gibiydi. Dizilerde izliyordum Türkiye’yi. Psikoloji okumak da hayalimdi. Bugün Türkiye’de eğitim görüyorum. Hayalim Türkiye’nin verdiği burs sayesinde gerçek oldu" dedi.
“İKİNCİ VATANIM”
Ankara Üniversitesi Lisans Psikoloji bölümünde öğrenim gören Fevziye Ahmed, "Türkiye benim ikinci vatanım. Ankara’ya gelirken kendimi evime dönmüş gibi hissediyorum. Türkiye’nin benim için anlamı büyük" diye konuştu. Çin Uygur Türkü Ahmed, Türk insanının çok misafirperver olduğunu da söyledi. Ahmed, "Türkiye’de ailemizden uzaktayız ama yalnız olduğumuzu hissetmiyoruz. Çünkü Türk halkı bize her zaman yardımcı oluyor” diye konuştu.
“TÜRKİYE BİZİM İÇİN GANA GİBİDİR”
Ganalı öğrenci Abdulwahid Abu Bakar ise, Türkiye’de okumaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Gazi Üniversitesi Lisans İnşaat Mühendisliği Bölümünde öğrenim gören Bakar, "Eğitimim bittikten sonra ülkeme döndüğümde burada edindiğim bilgileri arkadaşlarıma, kardeşlerime aktaracağım" dedi. Türkiye’nin özellikle Afrika ülkelerinde merak edilen bir ülke olduğunu belirten Bakar, "Türkiye’nin son yıllarda özellikle ekonomide hızlı büyüme kaydetmesi, bizim ülkemizde de merak ediliyor. Ne zaman Gana’ya gitsem Türkiye ile ilgili birçok soru soruluyor. Döndüğümde burada edindiğim bilgileri aktaracağım" diye konuştu.
Türkiye’de kendi ülkesinde gibi hissettiğini dile getiren Bakar, "Türkiye benim için Gana gibidir. Bizim için olmazsa olmazdır" dedi.
70 BİN ÖĞRENCİ
Filistin Uyruklu Bilal Salaymeh de, Yıldırım Bayezit Üniversitesi Lisans Uluslararası İlişkiler Bölümünde eğitim görüyor. Salameh de Türkiye’de 70 bin uluslararası öğrencinin bulunduğunu bunlardan 15 bininin burslu olduğunu söyledi. Yurtdışında yaşayan öğrencileri Türkiye’de eğitim görmeye davet eden eden Salaymeh, şunları söyledi:
"Türk insanı çok cana yakın, yardımsever. Burada ilk geldiğimde nasıl Türkçe öğreneceğim diye düşünüyordum. Bugün ise Türkçe konuşuyorum. Türk arkadaşlarım var. Ülkemizden uzaktayız ama yalnız değiliz."
Bilal Salaymeh, Ortadoğu’da yaşanan terör olaylarının son bulmasını istediklerini dile getirdi. Salaymeh, "Türkiye gerek Ortadoğu’da gerekse bütün Müslüman ülkelerde bir abi olmalı. Bir önder lider olmalı. Türkiye’nin potansiyeli var. Ve Ortadoğu’ya barış en büyük isteğimiz" diye konuştu.