Manisa Haberleri

Borçla Kıvranan Yunanistan, Türk Savaş Uçaklarıyla ‘İt Dalaşına’ Girdi

Haber 02.07.2015 13:13 Perşembe
IMF’ye borcunu ödeyemeyen ve iflasın eşiğine gelen Yunanistan, Ege ve Akdeniz’de Türk savaş uçaklarıyla sürekli olarak girdiği ‘it dalaşı’na devam ediyor. Son olarak Yunanistan’ın Souda meydanından kalkan iki adet Yunan F-16’sı, Ege Denizi’nde eğitim uçuşu gerçekleştiren Türk savaş uçaklarına tacizde bulundu. Bin feet teşhis mesafesinden daha fazla yaklaşarak tacizde bulunan Yunan uçaklarına, angajman kuralları gereği cevap verildi.
Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, 14 uçak ile, Akdeniz’in uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu icra edildiği bilgisi verildi. Bu uçuşlar esnasında, Yunanistan’ın Souda meydanından kalkış yapan ve anılan ülkeye ait iki adet F-16 uçağı tarafından, iki adet F-16 uçağına 21 bin feet irtifada, saat 15.22’de Kaş güneybatısında, bin feet teşhis mesafesinden daha fazla yaklaşarak iki kez, saat 15.24’te Kaş güneyinde, iki deniz mili geriden, beş dakika süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle tacizde bulunulduğu belirtildi.
Yürürlükteki Angajman Kuralı gereği tacize, Türk F-16’ları tarafından aynı ile mukabele edildi.
Öte yandan, altı adet F-16 uçağı ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edildiği kaydedildi.
Bu uçuşlar esnasında, Adana ve Gaziantep üzerinde “Hava Muharebe Devriye Görevi” icra etmekte olan iki adet F-16 uçağına, Suriye’de konuşlu SA füze sistemleri tarafından, 13.52-14.18 saatleri arasında toplam beş saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle tacizde bulunuldu.