Manisa Haberleri

Doğu Türkistan Halkına Yapılanlar Edirne’de Kınandı

Haber 02.07.2015 16:20 Perşembe
Memur-Sen Edirne Şubesi üyeleri Çin Halk Cumhuriyeti’nin Doğu Türkistan bölgesinde yaşayan Uygur Türklerine yaptığı zulmü protesto etti.
Saraçlar Caddesinde toplanan yaklaşık 60 sendika üyesi, Doğu Türkistan’daki Çin zulmüne ’dur’ demek, zulmü kınamak adına boykot çağrısında bulundu. Eylemde, Doğu Türkistan’da başörtülü kadınların tacize uğradığı, oruç tutmanın yasak olduğu vurgulandı.
Grup adına basın açıklamasını okuyan Eğitim-Bir-Sen Edirne Şubesi Başkan Vekili İsmail Çelik, Türklerin bölgedeki direnişlerini 257 yıldan beri büyük bir cesaret, kahramanlık örnekleri ile sürdürdüklerini belirtti. Çelik, "Müslüman Uygur Türkleri bu kutsal mücadelesini Doğu Türkistan hür ve bağımsız olana ve bu topraklarda ilahikelimetullah cari olana kadar sürdürmeye azimli ve kararlıdır. 15 gündür Çinli faşist askerler bölgeyi tamamen kuşatma altına aldı. Yüreğimiz yaralı. Gönül rahatlığıyla iftar edemiyoruz. Türkistan’da oruç tutmak da yasak. Başörtülü kadınlar taciz ediliyor, keyfi bir şekilde gözaltına alınıyor. Kur’an eğitimi engelleniyor, 500 bin civarında çocuk zorla ideolojik eğitimlere tabi tutuluyor. Çin hükümeti, farklı Türkçe lehçelerinde konuşan yerli halkı Çinceyi kullanmaya zorlayarak asimilasyon politikaları uyguluyor. Mal varlıklarına keyfi bir şekilde el konuluyor, seyahat özgürlükleri kısıtlanıyor. Türkistanlı kadınlar, ‘plan dışında’ hamile kaldıklarında hamileliklerinin son günleri dahi olsa mecburi kürtaja tabi tutuluyor. Nüfus planlaması dışında olan çocukların gizli olarak dünyaya getirilmesi halinde ise aileler çok yüksek maddi cezalara maruz kalıyor, doğum yapan kadın veya eşi memur ise bu kişinin görevine son veriliyor. Bu hukuksuzluklara, zulümlere, yasaklara ve baskılara itiraz edenler evlerinden alınıyor, demokratik eylem hakkını kullananlar sokak ortasında öldürülüyor" dedi.
Memur-Sen üyeleri Çin hükümeti aleyhine slogan atarken, grup açıklamanın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.