Manisa Haberleri

ABD’nin 239. Bağımsızlık Günü Kutlandı

Haber 02.07.2015 21:53 Perşembe
Amerika Birleşik Devletleri’nin 239. Bağımsızlık Günü dolayısıyla, Büyükelçi John Bass’ın konutunda resepsiyon düzenlendi.
Amerika Birleşik Devletleri Milli Günü Kutlandı. Büyükelçi John Bass’ın konutunda düzenlenen resepsiyona Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Hikmet Çetin, CHP milletvekilleri, HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşarı Engin Soysal ve yabancı misyon şefleri katıldı.
Büyükelçi Bass, eşi Holly Hozer Bass ve diğer yetkililer konukları kapıda karşıladı.
Resepsiyon Türk ve Amerika Birleşik Devletleri marşlarının çalınması ve Soprano Angela Ahıska’nın marşları okumasıyla başladı.
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır, 4 Temmuz 1776 günü ilan edilen Bağımsızlık Bildirisinin siyasi tarihin miladında önemli bir milat teşkil ettiğini belirterek, "Bu bildiriyle esen özgürlük, bağımsızlık, eşitlik rüzgarı dünyanın dört bir yanında hissedilmiştir. Benzer şekilde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında esas alınan ilkelerin bölgemizin çok ötesindeki bağımsızlık, özgürlük ve eşitlik hareketlerine ilham kaynağı olmuştur. Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri 1952’den bu yana yaşamsal önemdeki ittifaka sahiptir. Ayrıca Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki sarsılmaz ortaklığın temelinde her daim paylaştığımız ve sonuna kadar savunmaya kararlı olduğumuz demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ortak değerlerin bulunduğunu da vurgulamak istiyorum" ifadelerini kullandı.
Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ilişkinin bölgesel ve uluslararası barış ve istikrarı tehdit edici sorunların üstesinden gelinmesi bakımından önemli olduğuna dikkat çeken Bozkır, bölgesel düzeyde ve küresel ölçekte barış ve istikrarı, tüm insanlığı tehdit eden terörizmle mücadelede iki ülke işbirliğine işaret etti.
Bass ise resepsiyonda yaptığı konuşmada, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasındaki ilişkilerin zengin ve dostça olduğunu ifade ederek, ülkeler ve insanlar arasındaki dostluğun daha da önem kazandığını belirtti. Bass, Amerikalıların 4 Temmuz günü özgürlüklerini ve bağımsızlıklarını kutladığını söyleyerek, "7 Haziran günü de Türkiye’nin vatandaşları olarak sizler demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne bağlılığınızı gösterdiniz. Türkiye Cumhuriyeti’nin 25. dönem parlamentosu ve bir sonraki hükümetiyle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Aynı derecede önemli olarak, özgürlük ve demokrasi değerlerine bağlı olarak devletin içinden veya dışından bu toplumdaki herkesle beraber çalışmayı ve ortaklığımızın dokusuna yeni unsurlar eklemeyi sabırsızlıkla bekliyoruz" şeklinde konuştu.