Manisa Haberleri

Memur-sen’den, Doğu Türkistan Açıklaması

Haber 03.07.2015 08:46 Cuma
Memur-Sen Adıyaman Şube Başkanlığı tarafından Doğu Türkistan’da, yaşanılan olaylarla ilgili basın açıklaması düzenlendi.
Demokrasi Pakında yapılan basın açıklamasına Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Adıyaman Şube Başkanlığına bağlı üyelerle vatandaşlar katılırken, yapılan basın açıklaması Eğitim Bir-Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz tarafından okundu. Deniz, “Doğu Türkistan’daki kardeşlerimize sahip çıkmak, Çin zulmüne dur demek, zulme ve zalime kahretmek ve zalim Çin’e karşı boykot çağrısı yapmak için buradayız. Müslüman Uygur Türkleri toprakları vatanları ve dinleri uğruna Doğu Türkistan’daki şanlı direnişlerini 257 yılından beri yürütmektedir. Türkistan’da ibadet etmek, oruç tutmak yasaklanmış durumda. Müslüman kadınlar taciz ediliyor ve de keyfi bir şekilde gözaltına alınıyorlar. Kuran eğitimi yasaklanmış durumda. 500 bin civarında çocuk zorla ideolojik eğitimlere tabi tutuluyor. Çin hükümeti, farklı Türkçe lehçelerinde konuşan yerli halkı Çinceyi kullanmaya zorlayarak asimilasyon politikalarını fütursuzca yürütüyor. Doğu Türkistan’da, bambaşka bir zulüm uygulanmaktadır. Uygurların dış dünya ile iletişimi tamamen kesilmiş durumda. Kapalı devre bir işkence, katliam ve zorbalık hiç kimseye hissettirilmeden hunharca icra edilmektedir. Kapalı evre zulümler devam ederken dünyanın sessizliğinden cesaret alan Çin, her güne yeni bir katliam ile başlamaktadır" dedi.
Deniz, bu zulme dur demek için bütün vicdan sahiplerini ayağa kalkmaya, Çin zulmü son bulana kadar bir daha oturmamaya davet ettiklerini belirterek, "Doğu Türkistan meselesi sadece Uygurların bir sorunu olarak görülmemeli ve vicdan sahibi insanlar bu meseleyi sahiplenmelidir. Bu nedenle yaşanan bu vahşeti, alçaklığı ve soykırımı protesto etmek için Çin mallarına yönelik kapsamlı boykot çağrısı yapıyoruz” dedi.
Yapılan basın açıklamasının ardından basın açıklamasına katılan kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı.