Manisa Haberleri

YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, Mülteci Kampını Gezdi

Haber 03.07.2015 11:54 Cuma
Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları (YTB) Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, Kilis’in Elbeyli ilçesinde Suriyeli mültecilerin kaldığı kampta YTB, Toplumsal Gelişim Merkezi (TOGEM) ve Gaziantep Üniversitesi tarafından açılan kursları gezdi.
YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, Elbeyli ilçesindeki kampta incelemelerde bulundu. Bülbül ve beraberindeki heyeti, Konaklama Tesisi Yöneticisi ve Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz karşıladı. YTB, TOGEM ve Gaziantep Üniversitesi tarafından ortaklaşa verilen mesleki eğitim ve dil kursları sınıflarını gezen Doç. Dr. Bülbül, kursiyerlerle sohbet etti. Minik öğrencilerin eğitim gördüğü sınıfları da gezen Doç. Dr. Kudret Bülbül, öğrencilerin okuduğu şarkı ve şiirleri dinledikten sonra semah gösterilerini izledi. Bülbül’ü burada semazen elbisesi giymiş görme engelli öğrenciler karşılayarak, Mevlana’nın sözlerini okudular. Doç. Dr. Bülbül, yetişkinlerin eğitim gördüğü kursları ve sınıfları da gezerek sohbet etti.
Gezi sonrası değerlendirmede bulunan YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, “İlk kez bir kampı ziyaret ettim. Ankara ve Türkiye’nin başka yerlerinden kamplar zannediliyor ki çok kötü yerler ama geldik ve yerinde gördük. Son derece güzeldi, son derece derli toplu, son derece temiz. Bu hizmetleri görünce ülkemle bir kez daha gurur duydum. Ülkemizin ne kadar misafirperver olduğunu, milletimizin ne kadar cömert olduğunu bir kez daha yerinde görmekten büyük bir mutluluk ve onur duydum. Gönül arzu eder ki bu tür şeyler hiç olmasın ama dönem dönem milletlerin, insanların tarihinde bu tür sıkıntılar vardır ama dostluklar, kardeşlikler, dini değerler, ulvi duygular bu günler içindir. Suriye konusunda iyi bir sınav vermekte olduğumuzu düşünüyorum. İnşallah bu sıkıntılar bir an önce biter. Bu insanlar da mutlu günlere bir an önce kavuşurlar ve onları kendi yerlerinde ziyaret etmek nasip olur” dedi.