Manisa Haberleri

Madımak’ta Ölenler Foça’da Anıldı

Haber 03.07.2015 15:21 Cuma
2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde çıkan yangın sonucu 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların 22. yıldönümünde düzenlenen anma programı, Foça Belediyesi ve Alevi Kültür Dernekleri Foça Bağarası Şubesi tarafından cemevinde düzenlendi.
Ataol Behramoğlu, Namık Kuyumcu ve Altan Gördüm’ün konuşmacı olarak katıldığı anma programa, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Alevi Kültür Derneği Foça Bağarası Şube Başkanı Munzur Küçük, CHP Foça İlçe Başkanı Günal Biçer, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Gül Atmaca, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve üyeleri ile vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan programda ilk olarak Alevi Kültür Derneği Foça Bağarası Şube Başkanı Munzur Küçük söz aldı. Konuşmasında oldukça duygusal anlar yaşayan Munzur Küçük, “Bu saldırı, demokratlara, aydınlara ve çağdaş düşünceye yapılmış bir saldırıdır. Sivas’ta yaşamını yitiren canlarımızın hiçbir suçu yoktu. Tek istekleri semah dönmekti, Pir Sultan’ı anmaktı, hiç bir suçları yoktu. Böyle bir acının bir daha yaşanmamasını diliyorum” dedi.
Sivas’ta yaşananların büyük bir canavarlık olduğunu savunan Ataol Behramoğlu, yaşananları tarihsel ve politik açıdan değerlendirdi. O günü anlatan “Yaşamak Yangın Yerinde” isimli kendi şiirini okuyan Ataol Behramoğlu, “Sivastaki şehitlerimiz her zaman yaşayacaktır; kalbimizde, ülkemizde ve her yerde” diye konuştu.
Altan Gördüm ise Büyük Şair Nazım Hikmet’in iki eserini seslendirdi. Sivas Yangını’nın, tarih boyunca meydana gelen dinci, ırkçı, faşizan katliamların bir devamı olduğunu söyleyen Namık Kuyumcu, “Alevilik; dünya’da insan olmanın, ileri düşünmenin, devrimci olmanın, hoşgörü toplumunun, hoşgörü insanı olmanın bir ana karakteridir” dedi. Kuyumcu, Sivas’ta yaşamını kaybeden Şair Behçet Aysan’dan “Beyaz Bir Gemidir Ölüm”, Şair Metin Altıok’tan “Bir Gün Ölürüm” ve kendi yazdığı şiirini okudu. Cengiz Onur sazıyla, Serkan Ali Özçekiç gitarıyla ve Hayrullah Dağ sazıyla, günü anlatan türküler seslendirdi. Alevi Kültür Derneği Semah Ekibi semah döndü. Sevgi, dostluk ve kardeşlik duygularının egemen olduğu bir dünya ve demokrasi ve özgürlüklerle dolu bir ülkede yaşamayı dileyen Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, anma programında emeği geçenlere teşekkür etti.