Manisa Haberleri

AK Parti Çankırı Teşkilatından Çin’e Tepki

Haber 03.07.2015 16:20 Cuma
Çankırı AK Parti Teşkilatı, Doğu Türkistan’da Çinliler tarafından zulüm edilen Müslüman Uygur Türklerine destek vermek için yürüyüş düzenledi. Cuma Namazı sonrası Ahmet Yesevi Camii önünden başlayan "21. Asrın Katliamı Doğu Türkistan’a destek Yürüyüşü"ne Milletvekili Hüseyin Filiz ve Belediye Başkanı İrfan Dinç ile parti teşkilatları ve vatandaşlar katıldı.
Ahmet Yesevi Camii’nden başlayıp Atatürk Anıtı önünde son bulan yürüyüşte çeşitli sloganlar atıldı. Grup adına basın açıklaması yapan AK Parti İl Başkanı Celal Kaman, Orta Asya’daki Doğu Türkistanlı vatandaşlara destek olmak amacıyla bu programı organize ettiklerini söyledi.
Türklerin doğum yeri olan Doğu Türkistan’da Türkler’in yok edilmeye çalışıldığını ifade eden Kaman, bu zulme sessiz kalınmayacağını belirterek şunları kaydetti:
"Bütün dünyanın gözü önünde zulümlere göğüs geren, Adı Müslüman, Soyadın Türk diye kendi öz vatanında esaret yaşatmaya çalışılan Doğu Türkistan’lı kardeşim, size de binlerce selam olsun. Sen zalimin zulmünü kırmak, parçalamak, gök renkli ay yıldızlı bayrağı dalgalandırmak, minarelerinde ezan sesi duyurmak için canını, kanını, geleceğini verirken seni görmeyen göze, seni anlamayan akla, yaşadıklarına sırt çeviren vicdana yazıklar olsun. 1876’da başlayan ve süregelen bir ırkçı saldırının muhatabıdır Doğu Türkistan. Çin’in işgali ile başlayan ve kazanılmış toprak anlamına gelen “Sincan” özerk bölgesi denildiği günden beri yok edilen kardeşlerimizin sayısı 35 milyonu bulmuştur.Amaç Uygur Türklerini tamamen yok etmektir"
Doğu Türkistan’daki Müslümanların onurlu mücadelesinin yanında olduklarını ifade eden Kaman, "Fethettiği bütün topraklara adaleti, güveni, huzuru ve barışı götüren Türk Milletinin mensupları öz vatanında azınlık muamelesi görmekte, insanlık dışı muamelelere rağmen hayata tutunmaya çalışmaktadır. Türk Milleti, dalları Adriyatik’ten kuzey Çin denizine kadar uzanan kocaman bir çınardır, lakin çınarın kökleri kan ağlamakta, her gün yeni zulümler ile kan kusturulmaktadır. Kaşgar, Turfan, Urumçi boynu bükük kalmaktadır. Ay yıldızlı al bayrağını gördüğü her yerde içi titreyen, huzurun ve güvenin sembolünü en büyük nimet sayan, Türklüğü ile övünen, Müslümanlığı ile gururlanan, yarenlerin diyarından sana sesleniyoruz, Ey Çin, Doğu Türkistan yalnız değildir. Sen oradan kovulana dek mücadelemiz devam edecektir. Bugün hepimiz Doğu Türkistanlı’yız, Doğu Türkistan’ı dünya tanıyana kadar da Doğu Türkistan’lı kalacağız. Doğu Türkistan’lı kardeşim, sana binlerce kilometre uzakta değiliz, sana bir nefes alımı, bir kalp atımı kadar yakınız.Derdinle dertlenip, hüznünle hüzünleniyoruz.. Başarana kadar, dualarımız sözlerimiz seninle" diye konuştu.
Açıklamanın ardından bir süre slogan atan grup olaysız şekilde dağıldı.