Manisa Haberleri

Bursa’nın Deneyimleri Dünyaya Örnek Olacak

Haber 03.07.2015 17:38 Cuma
10. İpekyolu Belediye Başkanları Forumu’nun hazırlık çalışmaları için Bursa’ya gelen Dünya Vatandaşları Örgütü ve İpekyolu Şehirleri Başkanı Dr. Younghoon Kwaak, Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.
Heykel’deki tarihi başkanlık binasında gerçekleşen ziyarette Dr. Younghoon Kwaak’ı, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe adına Başkanvekili Abdülkadir Karlık ağırladı. Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, G. Koreli olan Dr. Kwaak ve ekibini Bursa’da görmekten memnuniyet duyduklarını söyledi.
Bursa’nın Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış güzide bir şehir olduğunu dile getiren Başkanvekili Karlık, “Sizlerin Türkiye’nin en önemli tarih, kültür, sanayi ve turizm merkezlerinden biri olan Bursa’da bulunması mutluluk verici” dedi.
G. Kore’yi dost ve kardeş bildiklerini, var olan ikili ilişkileri daha da ileriye taşımak istediklerini vurgulayan Başkanvekili Karlık, “Küçüklüğümüzde dedelerimizden dinlerdik. Yaşadığınız topraklar bizim dedelerimizin de anılarının olduğu yerler. O nedenle G. Kore ile siyasi ve ekonomik her türlü işbirliğine açığız. İlişkilerimizin başta kültürel alan olmak üzere gelişmesi, çok yönlü değişmesi bizleri daha da mutlu edecektir” diye konuştu.
Dünya Vatandaşları Örgütü ve İpekyolu Şehirleri Başkanı Dr. Younghoon Kwaak ise, 10. İpekyolu Belediye Başkanları Forumu’nun 2015 yılında Bursa’da toplanacağını söyledi. Toplantının hazırlık çalışmaları için Bursa’da olduklarını ve bundan büyük mutluluk duyduklarını kaydeden Kwaak, “Bursa, tarihi ve kültürel mirasın yanında ekolojik çalışmalara da büyük önem veren bir şehir. Ekoloji ile tarih, ileriye gitmede bir arabanın iki tekerleği gibidir. Bursa bu anlamda çok şanslı ve deneyimlerini tüm dünyaya aktarması gerekiyor. Toplantıda bu da gerçekleşmiş olacak. Dünyanın 50 ülkesinden gelecek belediye başkanları, Bursa’nın bu birikiminden faydalanma imkanını elde edecekler” şeklinde konuştu.
10. İpekyolu Belediye Başkanları Forumu toplantısına Avrupa ve Balkan ülkelerinden temsilcilerin de katılacağını ifade eden Dr. Kwaak, Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’ın da toplantıya katılması konusunda Büyükşehir Belediyesi’nden destek istedi.
Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, ziyaretin anısına konuğuna Yeşil Türbe figürlü porselen maket hediye etti.