Manisa Haberleri

Bilecik’te Süleyman Demirel İçin Mevlit Okutuldu

Haber 03.07.2015 19:30 Cuma
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için Bilecik’te mevlit okutuldu.
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için Türkiye’nin 81 ilinde ailesi tarafından bugün mevlit okutuldu. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Bilecik merkez Şeyh Edebali Türbesi yanında bulunan Orhan Gazi Cami’sinde ikindi namazı öncesi düzenlenen mevlide katılımın fazla olmaması gözlerden kaçmadı. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için Kur’an- Kerim tilaveti okundu ve dualar edildi. Kur’an-ı Kerim tilaveti ardından kılınan ikindi namazı sonrası cami çıkışında cemaate Demokrat Parti (DP) yetkilileri üzerinde Süleyman Demirel’in resmi bulunan ağzı kapalı külah içinde lokum ve gül suyu ikram etti.
“CUMHURBAŞKANLIĞI MEVLİTİN ÖZELLİKLE ŞEYH EDEBALİ TÜRBESİNDE OKUTULMASI İSTEDİ”
Orhan Gazi Camii imamı Necati Çalışkan, Cumhurbaşkanlığından kurumlara gelen yazı doğrultusunda vefat eden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in mevlidinin Şeyh Edebali Türbesi yanında bulunan Orhan Gazi Camisi’nde okutulması istediğini söyledi. Mevlit için cuma namazında cemaate duyuru yaptıklarını belirten Çalışkan, “Süleyman Demirel Türkiye Cumhuriyetinde önemli bir isim. Yapmış olduğu icraatlar onun bazen zaman zaman gülümseten sözleri. Hakikaten siyasi tarihimizde yeri önemli bir isim. Bir yönüyle biz sadece burada küçücük bir ona merasim yaptık ama tabi büyük bir isim. Meşhur bir lafı olan ‘6 defa gittik 7 defa geldik’ sözüyle demokrasinin kazandığını bütün dünyaya esprili bir şekilde de haykıran bir isim. Allah’ım rahmet eylesin inşallah kendisine, ailesine, değerli eşine. Rabbim inşallah ahiretleri güzel olsun” dedi.
İL BAŞKANINA DEMİREL’DEN NİKAH ŞAHİTLİĞİ
Dönemin en genç il başkanları arasında yer alan ve 1988 senesinde dönemin Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı olan Süleyman Demirel’in nikah şahitliği yaptığı Sezai Balta ise, Demirel ile il başkanı olarak çalıştığı belirterek, “Tüm ülkenin en genç il başkanıydım o zaman. Aynı zamanda benim nikah şahitliğimi yapmıştı. Ben kendisi ile meşhur çalışma odasında dizinin dibinde onlarca kez sohbetine katılmışımdır. Biz de çok derin anıları vardır. Onun yeri doldurulamayacaktır. Hem bizim gönlümüzde doldurulamayacaktır hem ülkemiz olarak doldurulamayacaktır. Kendisini çok arayacağız” dedi.